Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

50 yaşındaki Türk, çocukluğunda oynayamadığı yoyodan 500 çeşit topladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çocukluğu boyunca oyun oynamaktan mahrum kalan 50 yaşındaki Akın Aybak, 22 yılda yüzlerce yoyodan oluşan bir oyuncak koleksiyonu yaptı. Antalya’da yaşayan ve halen yeni oyuncak almaya devam eden Aybak’ın koleksiyonu yaptığı yoyo, iki dairenin vida ile birleştirildiği ve etrafına ip sarıldığı düzeneğe sahip bir oyuncak olarak biliniyor.

Aybak yaptığı açıklamada “Bu oyunu çocuk yaşlarımda oynayamamanın içimde ukde olarak kaldığını fark ettim. Ardından yüzlercesini toplayarak koleksiyon yapmaya karar verdim” dedi.

Çocukluğunda ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle oyundan mahrum kalan Aybak, bunu telafi etmek için birçok farklı yoyo türünü toplamaya başlamış. Şu anda koleksiyonunda 500 farklı yoyo çeşidi bulunuyor.

Aybak, koleksiyonu oluşturma fikrinin bir arkadaşının ona yoyo hediye etmesi ile başladığını belirtiyor:

“Bu hediyeden çok etkilendi. Daha sonra farklı renk ve formlarda yoyolar toplamaya karar verdim. Türkiye dışından bu koleksiyonu yapan insanlarla tanıştım. Çocukluğumda mahrum kaldığım bu oyunun birçok farklı türüne sahip oldum. Türkiye’de henüz böyle bir koleksiyona sahip olan bir kimse duymadım. Koleksiyonumda yaklaşık 500 yoyo var. Bunları evimin özel bir bölümünde sergiliyorum.”