Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

50 yıl önce Kuzey Kore’ye kaçan ABD askeri öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Soğuk Savaş döneminin beklide en garip hikayelerinden birinin kahramanı Charles Robert Jenkins, 1965 yılının ocak ayında, 24 yaşında genç bir ABD askeri olarak iki Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgede bir gece devriye gezerken ortadan kayboldu. Garip hikayenin kahramanı Jenkins, dün Japonya’da öldü.

Soğuk Savaş döneminde Japonya’dan Kuzey Kore’ye insanlar kaçırılıyordu. Jenkins’in eşi Hitomi Soga da kaçırılan Japonlardan biriydi. Kuzey Kore’de evlenen çiftin iki kızı, Kuzey Kore’de dünyaya geldi.

Kyodo Haber Ajansı’nın haberine göre, eşi Hitomi Soga ile beraber Japonya’da yaşayan Jenkins, 77 yaşında hayata veda etti. Jenkins’in ölüm nedeni açıklanmadı.

Herhangi bir yüksek eğitim almayan Jenkins, Kuzey Karolina Eyaleti’nin küçük bir kasabası olan Rich Square’den gelmişti. Serbest kaldıktan sonra Japonya’ya gelen Jenkins, 2004 yılında ABD askeri makamlarına teslim oldu.

ABD, Jenkins’yi 30 gün hapis cezasına çarptırdı

Askeri mahkemeye çıkarılan Jenkins, Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsızlaştırılmış bölgede devriye gezerken “Vietnam’da savaşmaya gitmek istemediği için” görevini terk ettiğini söyledi. Ancak Jenkins, ‘Askerlikten kaçmak ve düşmana yardım etmekten’ suçlu bulunarak 30 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2002 yılında Japonya’ya dönebildi

Robert Jenkins, Kuzey Kore’deyken, Kuzey Koreli askerlere İngilizce öğretti ve propaganda amaçlı çekilen bir filmde, Amerikalı kötü bir casusu oynadı. Jenkins, o yıllarda 20 yaşında olan ve Kuzey Koreliler tarafından casusluk için kaçırılan Hitomi Suga ile karşılaştı ve onunla evlendi. 2002 yılında Japonya’ya geri dönmesine izin verilen Suga’yı, 2004 yılında Jenkins ve iki kızı izledi. 2004 yılı sonlarına doğru eşinin memleketi olan Sado’ya giden Jenkins, ailesiyle burada yaşamaya başladı. Sado’da hayata gözlerini yuman Jenkins’in, ölümü şehirdeki bir yetkili tarafından doğrulandı ancak daha fazla ayrıntı verilmedi.