Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

6. Yunanistan-Mısır-Kıbrıs zirvesi Atina’da yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, Mısır’ın Yunanistan ve Kıbrıs ile ilişkilerindeki en parlak dönemi yaşadığını ifade ederek, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’nin bu ilişkilerin güçlendirilmesi için geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile bir araya geldiğini açıkladı. Radi, 3 başkanın bir araya geleceği 6. Zirvenin önümüzdeki sonbaharda Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenleneceğini ifade ederek, doğalgaz, enerji ve turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Sisi geçtiğimiz günlerde Yunan ve Kıbrıslı mevkidaşları ile İskenderiye’de bir araya gelerek, Mısır’daki Yunan ve Kıbrıslıların köklerini canlandırmak için kültürel ve sanatsal etkinliklerin bulunduğu “köklere dönüş” kutlamalarını başlattı.

Başkanlık sözcüsü, Sisi’nin Kökleri Canlandır haftası kutlamaları münasebetiyle Yunan ve Kıbrıslı mevkidaşları ile bir araya geldiğini belirterek, doğalgaz alanındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemini ve Doğu Akdeniz bölgesindeki son keşifleri ele aldıklarını ifade etti. Bu işbirliğinin 3 ülke ile sınırlı olmayacağını ve Avrupa Birliğine uzanacağını belirten sözcü, bu sayede Mısır’ın, gaz ve elektrik dağılımı için bölgesel bir merkez haline gelmesini sağlayacağına işaret etti.

Bu işbirliğinin başka bir tarafı provoke edip edemeyeceği sorusuna karşılık olarak “Biz verimli ve zengin işbirliğine odaklanıyoruz. Başka bir taraf bu tür işbirliğinin kendi alanına veya çıkarına zarar vereceğini düşünüyorsa bu bizim dikkat ettiğimiz bir konu değil. Bizim için önemli olan şey çıkarlarımızı gözetmektir” sözleri ile yanıtladı.

Mısır’ın Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki bu işbirliği çabası, Kahire ve Ankara arasında Akdeniz’deki gaz aramaları konusundaki tartışmalardan yaklaşık 2 ay sonra gerçekleşti. Türkiye, Akdeniz’in doğusunda doğalgaz aramasına izin veren ve Mısır’ın 2013 yılında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile imzaladığı deniz sınırını belirleme anlaşmasına karşı çıkmıştı. Mısır Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamada, Kahire ve Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmanın hukuki konumundaki bütünlüğü ve uluslararası hukuk kuralları ile tutarlılığı olduğunu belirtmişti.