Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

600 Afgan göçmen Fas sınırını aşarak İspanya’ya ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Akdeniz’i geçen göçmenlerin ilk hedefi olan İspanya ile Fas arasındaki dikenli telleri aşan göçmenler ile polis güçleri çatıştı. Onlarca kişi yaralandı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP)dün aktardı bilgilere göre 600’den fazla Afgan göçmen Fas’ın kuzeyindeki Sebta şehri sınırdaki tel örgüyü aşarak İspanya’ya ulaşmayı başardı. Göçmenlerden bazıları sınır polisine yanıcı maddeler ile saldırdı.

Bu, 2017 yılının şubat ayından bu yana gerçekleşen en geniş kapsamlı göç oldu. Daha önce benzer bir olayda da 850 göçmen 4 gün boyunca tel örgülere tırmanarak Sebta şehrine girmişlerdi.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre Sebta şehri, Akdeniz’i aşan göçmenlerin ilk hedefi haline geldi. Bu yıl sınırı aşan göçmenlerin sayısı 19 bin 586’ya ulaştı.

Sebta’daki polis sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte göçmenlerin dikenli tel örgüleri sabah saatlerinde aşmayı başardıklarını ve sınırı aşar aşmaz şiddetle saldırdıklarını söyledi. Bazılarının taşıdıkları yanıcı maddeleri polise fırlattıklarını aktardı. Olaylarda 10’un üzerinde polis memuru yaralanırken 4 polis yüzlerindeki ve kollarındaki yanıklardan dolayı hastanede tedavi altına alındı.

Kızıl Haç Sözcüsü Isabel Brasero, göçmenlerin hayati tehlike arz eden bazı yaralar aldıklarını, Örgüt’ün sağlık personelinin 30 göçmeni tedavi ettiğini, 11’inin ise yaralarının dikilmesi ve muhtemel kırıkların tedavisi için hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Yerel medyada yayınlana fotoğraflar, bazı göçmenlerin tel örgülere takılı kaldığını gösterdi. Telde asılı kalan bir göçmenin İspanyol polisi tarafından vinç yardımıyla tellerin kesilmesiyle kurtarıldığı görüntülendi. Tel örgüyü geçemeyenler ve takılı kalanlar Fas’a geri iade edildi.

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska geçen ay yaptığı açıklamada “Sebta ve Melilla arasındaki dikenli tel örgüleri kaldırmak için elimizden geleni yapacağız” demişti.

Şarkul Avsat’In ulaştığı bilgilere göre İspanyol Sivil Muhafızları ise dün yaptığı açıklamada tel örgülerin kaldırılmasının iyi bir fikir olduğunu ancak hükümetin bu adımdan sonra şehrin güvenliği için atılacak adımının ne olacağını bilmediklerini söyledi. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Üçüncü Dünya ülkelerinden Avrupa’ya geçişi sağlayan ana giriş noktalarından biriyiz. İçişleri Bakanlığı’ndan hiç kimse Sebta ve Melilla arasındaki dikenli tel örgülerin çözümüne yönelik bir şey yapmıyor. Bu tellerin kaldırılması muhafız sayısının ve koruyucu ekipmanların daha fazla olmasını gerektirecek.”