Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

63 İsrailli gençten Netanyahu’ya vicdani ret mektubu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lise son sınıfta (12. sınıf veya oryantasyon) okuyan onlarca Yahudi öğrenci, İsrail ordusunda zorunlu askerliğe karşı bir isyan kampanyası başlattı.

Kampanya, ülkenin dört bir yanında zorunlu askerlik eşiğinde bulunan 63 Yahudi öğrenci tarafından başlatıldı. Bu bağlamda öğrenciler, dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Ordu Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’tan her birine askerlik hizmetini reddetme kararı aldıklarını açıklayan bir mektup gönderdi. Yahudi öğrenciler, mektupta “Ordu, temel insan haklarını ihlal eden ırkçı bir hükümet politikası yürütüyor. Ayrıca ordu, İsraillilere farklı, aynı toprakları paylaşan Filistinlilere farklı bir yasa uyguluyor. Bu nedenle Filistin halkına yönelik 50 yıldır devam eden işgal ve zulme katılmama kararı aldık. Bu işgal ve zulmü desteklemeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“İşgalleri reddediyoruz”

Öğrenciler, İsrail toplumuna yönelik İsrail’deki Filistinlilere ve Araplara karşı kışkırtıcı eylemlerde bulunan işgal hükümetine, özellikle de Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından Liberman’ın gerilimi tırmandıran açıklamalarına dikkat çekti. Mektupta, “Bütün bir halk, Yeşil Hat’tın her iki tarafındaki Filistinlilere karşı sistematik provokasyonlara boyun eğiyor. Biz, ülkenin dört bir yanından ve farklı geçmişlerden gelen askerlik çağındaki genç erkek ve kızlar, provokasyon sistemine güvenmeyi ve hükümet tarafından uygulanan baskı ve işgalleri reddediyoruz” yazıldı.

Mektup, büyük tepkilere neden oldu

Mektup, dün sosyal paylaşım sitelerinde büyük tepkilere neden oldu. Öyle ki sağcılardan muhalefet partilerine kadar birçok kesim, mektup sahiplerine sert saldırılarda bulundu. Ancak bu derecede düşmanca bir tepki beklediklerini açıklayan Yahudi öğrenciler, eski yıllarda başkaları tarafından yayınlanan ve reddedilen mektuplara destek verme amaçları taşıdığını kaydetti.

Mektubu imzalayan öğrenciler endişeli

İsrail’in kuzeyindeki Yodfat beldesinden 12. sınıf öğrencisi Halil Jeremy, mektubu imzaladığından ötürü kendisine yönelik saldırılardan endişe ettiğini söyleyerek, “Bu, demokratik bir ülkede önemsiz bir adım değil. Ancak herhangi bir sistemle işbirliği yapmak istemediğim bazı durumlar bulunabilir. Bu mesajı yayınlamak, bu görüşleri duymakta güçlük çeken insanlardan beklediğim tepkilerden daha önemli” açıklamasında bulundu.
Bir öğrenci gözaltına alındı

Mektupta imzası bulunanlardan biri 20 yaşındaki Matan Helman, askerlik hizmetini reddetmesi sebebiyle gözaltına alındı.

Bu hizmeti reddedenler ayrıca, İsrail’deki diğer gençlerin yanına giderek, askerlik hizmetini reddetmeleri talebinde bulunuyor.

“Ordu hizmetini reddediyoruz”

Öte yandan mektupta, “Barış değerlerine bağlı kalarak ve beraber yapabileceğimiz başka bir gerçek olduğu bilinciyle ordu hizmetini reddediyoruz. Çağımızdaki gençleri, kendilerine “askerlik hizmetinin gerçekten bunun için mi var olduğunu” sormaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yahudi gençler önümüzdeki haftalarda daha fazla imza toplamak için ülke çapında farklı bölgelere ulaşmayı planlıyor.