Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

65 yıllık hasreti dinen Koreli ailelerden mutluluk gözyaşı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney ve Kuzey Kore arasında 1950-1953 yılları arasında yaşanan savaş nedeniyle ayrı düşen 90 aile, 65 yıllık aranın ardından bugün bir araya geldi. Tarihi buluşmaya, ailelerin gözyaşları ve sevinç dolu anları damga vurdu.

Kuzey Kore’nin, nükleer programdan vazgeçmeyi kabul ederek ABD’yle anlaşmaya varmasının ardından yürütülen çalışma kapsamında aileler, önce birbirlerinden haberdar edildi. Daha sonra da fertler, iki ülke arasındaki turistik Komjanc dağında bir araya getirildi.

İlk kez gerçekleştirilen buluşmanın, 11 saat sürmesi kararlaştırılmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ailelerin bir araya getirilmesi için geçtiğimiz Nisan ayında anlaşmaya varmıştı.

Düzenlenen organizasyonla buluşan 90 aileden 330 fert, 185 akrabasıyla birlikte, savaştan dolayı ayrı düştüğü yakınlarıyla bir araya geldi. Yaklaşık 65 yıldır birbirlerini göremeyen aile üyeleri, sevinç gözyaşları içinde sarılarak hasret giderdi.

Pyongyang yönetiminin nükleer silah programında ısrar etmesi nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerilim, ailelerin bir araya gelmesinin önünde engel oluşturuyordu.

65 yıl önce yaşanan savaştan sağ kurtulan 57 bin Güney Koreli, Kuzey Kore’deki akrabalarıyla buluşmak için isimlerini yazdırarak kayıt yaptırdı.

İki ülke, 2000 yılından beri, savaşın ayırdığı aileleri buluşturmak için 20’nin üzerinde organizasyon düzenledi. Ancak birçok kişinin, ilerleyen yaşı nedeniyle savaştan sonra bir daha akrabalarını göremeden vefat ettiği belirtiliyor.

Son düzenlenen organizasyonda, çoğunluğu yaşlılardan oluşan 98 Güney Koreli yer aldı.