Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

7 ülke, ABD’nin kararına uyarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Netanyahu dün Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales’in kendisini arayarak ülkesinin elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımaya karar verdiğini söyledi. Netanyahu açıklamasında “Size birkaç ülkenin daha Başkan Donald Trump’ı ve davayı takip edeceğini söylemiştim. Yolda kararı kabul eden beş ülke daha var” ifadesini kullandı.

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, Netanyahu’nun kastettiği ülkelerin Honduras, Togo Afrika, Mikronezya, Marshall Adaları ve Palau olduğunu belirtti. Bu ülkelerin BM’deki oylamada İsrail’in yanında yer aldığına dikkat çekti.

Söz konusu ülkelerin nüfusu binleri geçmeyen, savunmasız ve yardıma ihtiyaç duyan devletler olduğu belirtiliyor. Ancak Netanyahu bu ülkeler ile tarihi bir kazanç sağlamayı hedefliyor. İsrail Parlamentosu’nda adeta bir kutlama havasıyla konuşma yapan Netanyahu şu ifadeleri kullandı:

“Pazar günü arkadaşım Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales ile görüştüm. Birleşmiş Milletler’de yapılan oylamada ülkesinin desteği için kendisine teşekkür ettim. Başkan Trump’ın yolunu izlemeleri ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmelerini umduğumu belirttim. Kısa süre içinde ülkesinin elçiliğini taşımaya başlayacak.”

Netanyahu, Parlamento’daki konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Kısa süre önce size, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak ve büyükelçiliğini taşıyacak başka ülkelerin olacağını söylemiştim. İkinci ir devletten daha istek geldi. Buradan Guatemala Başkanı dostum Morales’e Tanrı sizi korusun diyorum. Tanrı iki ülkemiz, İsrail ve Guatemala’yı korusun. Biz burada Kudüs’te sizi bekliyoruz.”

Guatemala Devlet Başkanı da pazar akşamı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada benzer ifadeleri kullandı:

“Başbakan Netanyahu ile görüştüm. Guatemala’nın İsrail devletinin kurulmasına verdiği destek ve iki ülke arasında devam eden mükemmel ilişkileri konuştuk. En acil dosyalardan biri Guatemala Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıydı. Koordinasyonun başlatılması için birimlere gerekli talimatı verdim.”