Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

7 yaşındaki Suriyeli Mesa, kimyasal saldırı anını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BBC, Suriye’nin Duma kentinde 7 Nisan’da meydana gelen kimyasal silah saldırısından kurtulan Suriyeli kız çocuğu Mesa (7) ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Duma’da maruz kaldıkları saldırı anını anlatan Mesa, “Bodrumda oturuyorduk. Bombardıman devam ediyordu. Aniden bir varil düştü. Etraftan ‘çıkın, çıkın!’ diye bağırdılar” diyerek yaşadığı korkuyu anlattı.

Mesa sözlerine şöyle devam etti; “Uyumaya gittiğimizde, uçak bombaladı ve her yerimiz tozla kaplandı. Şehitleri nasıl çıkardıklarını gördük” diyerek evden çıkıp kapıya kadar gelip, sonra yere düştüğünü söyledi.

Duma’daki aileler, kendilerini hava saldırılarından korumak için evlerinin bodruma sığınıyor.

“Çevremdeki herkes yere düşüyordu”

The Sunday Times’a konuşan Mesa’nın annesi Amani, saldırının yaşandığı ana dair şu ifadeleri kullandı, “O geceki bombardıman çok şiddetliydi. Önce her yer toz oldu, sonra bir sakinlik… Ardından iki patlama sesi duyduk. İki genç, neler olup bittiğini görmek için dışarı çıkmaya gönüllü oldu. Daha sonra, ‘gaz! gaz!’ diye bağırarak geri geldiler. Hepimiz kaçtık. Saldırı esnasında boğazım çok yandı. Biber gibi acıydı. Kusmaya ve öksürmeye başladık. Kimse nefes alamıyor, çevremdeki herkes yere düşüyordu.”

Küçük kızı Mesa’nın maruz kaldığı kimyasal saldırının ardından düştüğü duruma da değinen Amani, “Mesa’nın ağzından köpükler çıkıyordu. Babası ve kardeşi de nefes alamıyordu” dedi.

Gazete, Mesa ve ailesinin ‘şans eseri’ kurtulduğuna değinirken, 3 komşularının aynı bodrumda, diğer komşularının ise başka binalarda yer alan bodrumlarda hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

Amani, saldırıda hayatını kaybeden komşuları için, “Onlar masum insanlardı, bizim arkadaşlarımızdı. İnsanlar için sadece ölü sayısını temsil eden bir rakam oldular. Oysa öyle değil. Onlar sivil ve aileydiler” ifadelerini kullanarak üzüntüsünü dile getirdi.

Kimyasal silah saldırısının görgü tanıkları ise, saldırıda kullanılan maddenin, sarı, klorlu, solunduğunda aşağıya doğru inen, ağızda beyaz köpük oluşmasına, öksürme, kusma ve şiddetli baş ağrılarına neden olan bir madde olduğunu söyledi.

Kimyasal saldırının ardından hayatta kalanlar, Suriye’nin kuzeyindeki bir kampa tahliye edildi.

70’ten fazla kişi hayatını kaybetti

Duma’da iki gün boyunca süren hava saldırılarında çocuklar da dahil olmak üzere 70’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.