Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

8. Riyad Ekonomi Formu hazırlıkları devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in himayesinde 27-29 Kasım tarihileri arasında düzenlenecek 8. Riyad Ekonomi Formu hazırlıkları devam ediyor.

Forum Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, önceki oturumlarda da olduğu gibi ulusal ekonominin temel sorunlarının ele alındığı, yerel, bölgesel ve küresel ekonomik zorluklar karşısında ulusal ekonominin verimliliğini artırma ve kamu ile özel sektör arasında etkin bir ortaklığın kurulmasına teşviki güçlendiren forum ile ilgili hazırlıkların son günlerde iyice hız kazandığı belirtildi.

Forum, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmek için verilen direktifler doğrultusunda, ‘Yarının ekonomisini bugünden inşa ediyoruz’ sloganı altında gerçekleştirilecek.

Son günlerde forum ön hazırlıklarının yoğunlaştığını belirten Mütevelli Heyeti Başkanı Suud el-Salih, forumda, Suudi ekonomisinde insan unsurunun verimliliğini ölçen ve artıran 2030 Vizyonu’nun hedeflerine ulaşmada özel sektörün rolü, altyapı yatırımları ve çalışmalarına katılan özel sektörün karşılaştığı mevcut zorlukların belirlenmesi ve bununla ilgili yapılacakların ele alınması, madencilik sektöründeki yatırımlardan istifade ederek ve teşvik ederek kazancın artırılması ve ekonomik kalkınma ile ilgili yasama sisteminin oluşturulması gibi konuların dikkate alınacağını belirtti.

El-Salih, forumun düzenlenmesi öncesinde çok sayıda yetkili ile bir araya geldi. Toplantı ve görüşmenin gerçekleştirildiği uzmanlar, devlet yetkilileri, iş adamları, iş kadınları, akademisyenler ve ekonomi ile ilgilenen kişilerle, toplamda yaklaşık 200 saatlik görüşmelerin yapıldığını söyledi. Bu toplantıların sonucunda, ulusal ekonominin yararına olan 30-45 arası tavsiyeden oluşan ilk öneri taslağının hazırlandığını aktardı.

Yapılan ön hazırlık toplantılarının çoğuna bazı bakan yardımcıları ile devlet kurumlarının üst düzey yetkililerinin de katıldığı belirten el-Salih, katılımcıların aktif bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

İlki 2003 yılında düzenlenen ve bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan forumun himayesinde düzenlenmesini sağlayan Kral Selman’a teşekkürlerini sunan el-Salih, bu desteğin foruma prestij ve statü kazandırdığını, bununda devletin özel sektör kurumlarına verdiği değer ve desteği yansıtarak, toplumdaki rolünün yanı sıra iş sektöründeki sürdürülebilir ve dengeli kalkınmanın altını çizdiğini vurguladı.

Mütevelli Heyeti Başkanı, Riyad Bölge Emiri Prens Faysal bin Bandar bin Abdülaziz’in forumun onursal başkanlığına seçildiğini ve forumun bu destek ve cesaret sayesinde hedeflerine ulaşmada daha fazla güç, hassasiyet ve başarı elde ettiğini belirtti.