Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

900 bin Hacı adayı Suudi Arabistan’a ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’a deniz, karayolu ve havayolu üzerinden giriş yapan Müslümanlar, hac vazifesini yerine getirmek üzere Beytül Haram’a ulaştılar.

Suudi Arabistan’a giriş yapan hac kafileleri, İslam’ın şartlarından biri olan hac vazifesini yerine getirmek üzere Beytül Haram’a ulaştılar. Farklı ülkelerden gelen hacı adaylarının sayısı son açıklanan verilere göre 900 bine ulaştı.

Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, Mekke ve Cidde arasındaki Harameyn yolu üzerinde inşa edilen Rahman’ın Misafirlerini Kabul ve Ağırlama Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Hac ve Umre Bakanlığı tarafından tasarımı yapılan merkezin yapımı önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. Yaklaşık 448 bin metrekarelik alana inşa edilecek merkezde, 4 bin araç kapasiteli park yeri de olacak. Merkez ayrıca, ilgili birimlerde çalışacak 800 personel için genel merkez görevi üstlenecek. 20 bin kişinin namaz kılabileceği bir cami de kompleksin içerisinde yer alacak. Proje tamamlandığında, bir hacı adayının işlemleri artık 7 dakika gibi kısa bir sürede sona ermiş olacak.

Faysal bin Selman, Medine Hac Kurumu Başkanı ile görüştü

Öte yandan Medine Valisi Faysal bin Selman bin Abdulaziz, Taybe halkını temsilen ziyaretine gelen Medine Hac Kurumu Başkanı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Faysal bin Selman, ziyaretçilerle yaptığı sohbette, Hacı adaylarını karşılamaktan mutluluk duyduklarını, vazifelerini kolaylıkla yapabilmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Katarlı hacı adayları için yeni hizmet

Tüm bu hizmetlerin yanı sıra Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, dün Katarlı yetkililerin Hac vazifesini yerine getirmek isteyen Katarlılar için tahsis edilen internet sitesine erişimi engellemesinin ardından, ülkedeki Müslümanların başvuru taleplerini karşılamak için yeni bir internet sitesinin hizmete girdiğini açıkladı.

Bakanlık, söz konusu adımların, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın isteği doğrultusunda atıldığını duyurdu. Böylelikle Hac vazifesini yerine getirmek isteyen Katarlı hacı adaylarının işlemlerini kolaylaştırmak ve Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na giden Katar vatandaşlarının bilgilerinin, sistemli bir şekilde kaydedilmesini sağlamak amaçlanıyor.