Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB-ABD görüşmelerinin ana gündem maddesi terör | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel/Abdullah Mustafa

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasındaki terörle mücadele ve terör finansmanı yollarının kesilmesine yönelik güvenlik, işbirliği ve koordinasyon çerçevesindeki görüşmeler devam ediyor. Toplantılar, bu yılın başından bu yana farklı seviyelerde birkaç kez düzenlendi. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Avrupa Birliği Komisyonu Güvenlik Komiseri Julian King’in bugün Washington’da ABD İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Claire Grady, Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Bakanlığı Müsteşarı Sigal Mandelker ve bir dizi idari yetkilinin de katılması bekleniyor. King’in Beyaz Saray İç Güvenlik Müsteşarı Douglas Fears ve Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein’ı ile görüşmeler yapacağı belirtildi.

İki taraf arasındaki görüşmelerin Avrupa Birliği Komisyonu Güvenlik Komiseri’nin Brüksel’e dönüşünden sonra da devam edeceği belirtilen açıklamada King’in Washington’daki Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCC) Başkan Yardımcısı Russell Travers ile de bir araya gelmesinin beklendiği kaydedildi.

Bu, Julian King’in son 12 ay içinde ABD’ye yaptığı ikinci ziyaret oldu. King, terörle mücadele ve terörün finans kaynaklarının kurutulması konularında işbirliği ve ortak çabalara odaklı görüşmeler çerçevesinde birçok yetkili ile bir araya geldi.

Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) bir heyet, geçten temmuz ayında dört gün süren müzakerelerde bulunmak üzere Washington’ı ziyaret etti. Görüşmelerde terörle mücadele, siber güvenlik, kişisel verilerin korunması ve vize muafiyeti gibi konular ele alındı. Heyette Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nin 8 üyesi de yer aldı.

AP’nin Brüksel’deki Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ziyaretin amacının yaşanan son gelişmeler, ilerlemeler ve edinilen bilgiler hakkında görüş alışverişinde bulunmak olduğu, terörle mücadele konusunun iki taraf arasındaki işbirliğinin başında geldiği kaydedildi.

AP’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Heyet üyeleri güvenlik, adalet, dış ilişkiler, ticaret ve diğer bakanlıklardan ABD’li yetkililerle toplantılar düzenledi. Ayrıca Kongre üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve akademisyenlerle ABD ve AB arasındaki ilişkileri etkileyen kişisel verilerin korunmasına ilişkin bir dizi konu da gündeme geldi. Gizliliğin korunması alanında iki taraf arasında atılan adımlar ilk kez ortak bir şekilde gözden geçirildi. Bu alanda ABD’nin attığı önemli adımlar ve 5 Temmuz’da yayınlanan AP kararının uygulanmasına ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu. Dijital gizlilik ve siber suçlara ilişkin yasalar ve ABD Vize Feragat Programı’na dahil olmayan AB üyesi ülkelerin listesi ile ilgili son gelişmeler de toplantıda görüşüldü.”

İki taraf arasında yılda iki kez düzenlenen Avrupa-ABD güvenlik toplantısının ilki mayıs ayında, transatlantik işbirliğini teşvik etmek amacıyla gerçekleşti. Avrupa Komisyonu’na göre terörle mücadeleyle ilgili konuların ele alındığı bu görüşmeler, terör finansmanı ve kara para aklama operasyonları da dahil olmak üzere yargı makamlarının organize ve sınır ötesi suçlara ilişkin siber alandaki elektronik kanıtlara erişimini sağlarken güvenliğin tesis edilmesine de yardımcı oluyor. Ayrıca göç ve sınır yönetimi dosyasının yanı sıra tüm AB ülkelerinin ABD Vize Feragat Programı’na alınmasına yönelik çalışmalara devam edilmesine de katkıda bulunuyor.

Geçen yıl kasım ayı ortasında Washington’da AB ve ABD’li adalet, güvenlik ve içişleri bakanları arasında bir toplantı düzenlendi. Toplantının oturum aralarında görüşmelerde bulunan Avrupa Komisyonu üyesi Julian King, özellikle terörle mücadele konusunu içeren bir güvenlik işbirliği dosyası oluşturdu. King, ABD’li yetkilileri AB’nin radikalizm yanlıları ve teröristlerin tehditlerine yönelik attığı son adımlar ve Brüksel’in bu konuda yaptığı son hamleler hakkında bilgilendirdi.