Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB Adalet Divanı mülteci davasında karar aşamasında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Macaristan ve Slovakya’nın, Avrupa Birliği’nin mültecileri üye ülkelere kota sistemine göre dağıtılmasını öngören kararını iptal ettirmek için açtığı dava hakkında AB Adalet Divanı’nın görüşünü açıklaması bekleniyor.

Macaristan ve Slovakya, AB’nin, eylül 2015’te üye ülkelerinin oy çokluğuyla İtalya ve Yunanistan’da sayıları 120 bine ulaşan mültecilerin kota sistemine göre dağıtılması sistemini öngören bağlayıcı kararının AB hukukun ihlali anlamına geldiğini düşünüyor.

Macaristan, Slovakya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti bu uygulamaya olumsuz yönde oy vermişti.

Slovakya ve Macaristan Aralık 2015’te AB’ye karşı Adalet Divanı’na dava açmıştı. Davanın geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen duruşmasında iki devlet, AB’nin çok aceleci davrandığını ve bu kararın alınmasıyla AB özel kanunlarının çiğnendiğini söyledi.

AB bu kararı almasına rağmen üye ülkelerden birçoğu, İtalya ve Yunanistan’daki mültecilerin ülkelerine yerleştirilmesi hususunda oldukça yavaş davrandı. Şu ana kadar Yunanistan ve İtalya’dan diğer ülkelere 12 binden daha az mülteci taşındı.

Mültecileri yerleştirme planı çerçevesinde yaklaşık bin 300 mülteci alması gereken Macaristan, şu ana kadar hiçbir mülteci kabul etmedi. 900 mülteci alması geren Slovakya ise şuana kadar sadece 16 kişiyi kabul etmiş durumda.