Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB Gözlem Heyeti: Lübnan’da siyasilerin seçim harcamalarına yönelik sıkı tedbirlerin alınmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

AB Seçim Gözlem Heyeti Başkan Yardımcısı Gözlemci Jose Antonio de Gabriel, perşembe günü Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte Lübnan’da 6 Mayıs’ta düzenlenecek parlamento seçimlerinde eşit rekabet şartlarının sağlanabilmesi için siyasetçilerin seçime yönelik harcamalarına sıkı tedbirler getirilmesinin gerektiğini belirtti. Gabriel “Adayların maddi durumu göz önüne alınırsa bu yönde tedbirlerin alınması seçimin eşit rekabet koşulları altında gerçekleşmesini sağlayacaktır” dedi.

AB Seçim Gözlem Heyeti’ne bağlı çalışma ekipleri üç hafta öncesinden Lübnan’da yapılacak seçimleri denetlemek için sahadaki yerlerini aldı. Seçimle ilgili raporları düzenli dönemler halinde heyete ulaştıran gözlemciler, gruplar halinde Lübnan’da çalışma alanlarına dağılmış durumda.

Gabriel, seçim kanunlarının ihlal edilip edilmediğiyle ilgili soruya “Çalışma ekipleri ihlalle ilgili herhangi bir gelişme olması durumunda bunu bize ulaştıracaktır” cevabını verdi.

Gabriel konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Biz ve çalışma ekiplerimiz gerçekleri ortaya çıkarmak için dikkatli bir şekilde iddiaları araştırmaya devam ediyoruz. 12 ekiple çalışıyoruz. Her bir ekipte de iki gözlemci bulunuyor. Yani bu da geniş bir alanı tarayacak bir yetiye sahip olduğumuz anlamına geliyor.

Bizler seçimle ilgili birçok boyutta bilgi toplayarak bunları geniş bir perspektifte tahlil ediyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları ancak seçimden sonra paylaşabiliriz. Resmi tam olarak görmemiz gerekir. Ayrıca sürecin hiçbir aşamasına müdahale edemeyiz. Bu, görevimizin bir parçası.”

Lübnan’ın kuzeyinde ve Beyrut’ta oyların satın alındığıyla ilgili iddialara da cevap veren Gabriel, “Söz konusu iddialardan haberimiz var. Sosyal ve sağlık hizmetleri veya iş olanakları taahhüt eden adaylara dikkat ediyoruz. Bu iddiaları yerinde inceliyoruz” dedi.

Gabriel açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Gözlemciler seçim sürecini izlerken iki temel konu üzerinde duracak. Bunlardan birincisi gizli oy ve seçmenlerin hangi adayı seçtikleri hususunun saklı kalması. İkincisi ise siyasetçilerin seçimle ilgili harcamalarına yönelik alınabilecek sıkı tedbirlerin araştırılmasıdır. Adayların maddi durumu göz önüne alınırsa bu yönde tedbirlerin alınması durumunda seçim, eşit rekabet koşulları altında gerçekleşecektir.”