Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB ile ABD arasında İran görüşmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın bölgesel tutumlarıyla yüzleşmek için AB ile ABD arasında bir takım görüşmeler gerçekleşti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İran’la olan nükleer anlaşma hakkında yaptıkları telefon görüşmesinde iki lider, İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu aktivitelerinin engellenmesi amacıyla uluslararası toplumun bir araya gelerek itici güç oluşturması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada Washington’un nükleer anlaşmada kalmasını tercih ettiğini ancak yeni stratejinin “İran’ın bölgeye, dostlara, müttefiklere ve ABD’nin ulusal güvenliğine karşı tüm tehditleriyle mücadele etmeyi hedeflediğini vurguladı.

Selman ve Trump telefonda görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, yeni İran stratejisini desteklediğini ve memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Kral Selman, “Sorunların ve tehditlerin büyüklüğünden haberdar olan” yeni ABD yönetiminin liderlik rolüne övgüde bulundu ve terör ve aşırıcılığı sonlandıracak tutumlar takınıp, bunların birinci destekçisi İran’a karşı çabaların birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra Trump’ta Kral Selman’a desteği için teşekkür ettiğini belirtirken, ülkesinin dünyada barış ve güvenliğe ulaşmak için müttefikleriyle çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.