Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB, İngiltere ile Brexit konusunda yüzleşmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, İngiltere’nin birlikten çıkışı hakkında bugün yaptığı açıklamada, tercih ettiği bir senaryo olmasa da, Londra ile bir anlaşmaya varamama olasılığına hazırlandıklarını söyledi.

Barnier, Fransız Journal du Dimanche ile yaptığı röportajda, “Bu benim seçimim değil ve İngiltere’nin AB’ye katıldığı seneye, yani 44 yıl geriye dönüş olacak. Ancak bu bir ihtimal. Ülkeler ve kurumlar buna hazırlanmalı. Teknik olarak, biz buna hazırlanıyoruz” dedi.

Başmüzakereci, bir anlaşma olmadığı takdirde, İngiltere’nin, 29 Mart 2019 tarihinden itibaren, ‘Dünya Ticaret Örgütü’nün Çin ile olan ilişkilerine benzer genel hukuk sistemi’ kapsamına gireceği konusunda uyarıda bulundu.

Brexit süreciyle ilgili anlaşmaya varılamadığını belirterek, Brexit koşullarının netleştirilmesi için İngiltere’ye iki hafta süre tanıyan Barnier, “14 ve 15 Aralık’taki Avrupa Konseyi öncesi, 15 iş günü içinde bir anlaşmaya varmayı umuyoruz. Ancak, henüz bu aşamaya gelmedik ve ilerleme yeterli olmazsa tarih ertelenecek” ifadelerini kullandı.

İrlanda ile ‘gerçek’ sınırların geri dönüşünü nasıl önleyecekleri, Londra ve Brüksel arasında anlaşmazlığın ana konularından biri.

Barnier, “Protestanlar ile Katolikler arasındaki trajik çatışma çok eski değil. Barış sürecini istikrarsızlaştıracak hiçbir şey yapmayacağım” dedi.

Üst düzey bir Avrupalı diplomat, verilen 15 günlük mühlet dikkate alınmazsa, ticaret görüşmelerinin Şubat veya Mart ayına erteleneceğini söyledi. Ancak, dikkate alınması halinde, AB’nin, Ocak 2018 itibarıyla, İngiltere ile olan ilişkilerinin geleceği hakkında, serbest ticaret anlaşmaları ve iç güvenlik konularını içeren müzakerelerin başlatılacağını söyledi.