Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB liderleri Türkiye’yi kınamaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin AFP tarafından elde edilen sonuç bildirgesi taslağına göre, AB Konseyi, Yunanistan ve Kıbrıs ile dayanışma içinde, Türkiye’yi Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki ‘yasa dışı faaliyetlerinden’ ötürü kınayacak.

Taslakta, “AB Konseyi Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde devam eden yasa dışı faaliyetlerini güçlü bir şekilde kınamakta, Kıbrıs ve Yunanistan’la dayanışma içinde olduğunun altını çizmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Sonuç bildirgesi taslağı, Kıbrıs’ın doğu kıyısındaki gaz aramaları ve iki Yunan askerinin Türkiye’de gözaltına alınması konusunda Ankara ile Lefkoşa arasında yaşanan gerginliklere de değindi.

Bildiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde AB liderleri ile bir araya gelmesinden birkaç gün önce geldi.

Büyük sözleşmeler imzalandı

AB üyesi olan Kıbrıs, son yıllarda İtalyan enerji devi Eni ve ABD’li ExxonMobil gibi büyük petrol ve gaz şirketleri ile doğalgaz aramasına ilişkin sözleşmeler imzalamıştı.

Ancak Ankara, Kıbrıs adasının bölünmesine bir çözüm bulunmadığı sürece bölgede herhangi bir doğalgaz arama çalışmasının askıya alınmasını talep ettiği gibi, Türk donanması, Şubat ayında İtalyan Eni sondaj gemisini de durdurdu.

Aradaki ikinci anlaşmazlık ise, yanlışlıkla Türkiye topraklarına giren 2 Yunan askerinin gözaltına alınmasının ardından yaşandı.