Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB, Lübnan’a destek ve yardım taahhüdünü yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Lübnan’ın başkenti Beyrut’a bir ziyaret gerçekleştirildi. Mogherini, ziyaret kapsamında Lübnanlı yetkililerle görüşerek, AB’nin Lübnan’a sunduğu desteği yineledi.

Temsilci görüşme esnasında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a “Lübnan’ın istikrarını korumak için gösterdiğiniz gayrete teşekkür ederiz. AB, Lübnan’a destek sağlamak için sizinle birlikte hareket edecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Avn, önümüzdeki iki ay boyunca Paris, Roma ve Brüksel’de Lübnan’ı destekleyecek konferansların, Lübnan ordusuna ve silahlı kuvvetlere yardım etme, Lübnan ekonomisini destekleme ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmelerini sağlama konusundaki kararlarına katkı sunacağı umudunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Avn’dan mülteci çağrısı

Baabda Sarayı’ndaki resepsiyonda Avn, AB temsilcisi Mogherini’ye, Avrupa Birliği’nin Lübnan’ın sorunlarını çözmek için sağladığı desteğe teşekkür etti. Ayrıca Avn bir milyon 850 binden fazla Suriyelinin ülkedeki ekonomik ve sosyal alanlara eğitim ve sağlık koşullarına yaptığı olumsuz etkilere dikkat çekti. Suriye’de henüz siyasi çözümün ortaya çıkacağına dair bir gösterge bulunmadığını söyleyen Avn mültecilerin Suriye’deki yerleşim bölgelerine güvenli ve kademeli olarak geri dönüş yapmaları çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Avn, Avrupa temsilcisi Mogherini’ye ülkedeki iç durumu bilgi vererek hükümetin normal duruma döndüğüne dikkat çekti. Lübnan Parlamentosu seçimlerinin yeni seçim yasasına göre zamanında yapılacağını bildirdi.

Mogherini: Lübnan’a desteğimiz sürecek

Mogherini Önümüzdeki aylarda yapılacak parlamento seçimlerinin istikrarı sağlamak için zamanında ve demokratik bir atmosferde sürdürülmesi temennisinde bulundu. Mogherini, AB’nin özellikle Lübnan devletinin öne sürdüğü konularda Lübnan’ı desteklemek için düzenlenecek konferansların başarısı için çalışacaklarını vurguladı.

AB temsilcisi Avrupa Birliği ülkelerinin evlerine dönmeyi bekleyen Suriyeli mültecileri desteklemek için Lübnan’a gerekli maddi yardımı sağlamaya devam edeceğini belirtti. Son altı yılda Suriyeli mültecilere sağlanan doğrudan yardımın bir milyar euro olduğunu buna ek olarak ortak projelere toplamda 280 milyon euroluk bir destek sunulduğunu söyledi. Son olarak Mogherini, Lübnan’ın her alanda AB desteğine güvenebileceğini ifade etti.