Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB, terör finansmanının önüne geçmek için yeni adımlar attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel’deki Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi’nden dün yapılan açıklamada kara para aklama ve terör finansmanı başlıklarında kararlı adımlar atıldığı yönünde oldu.

Kararlar, 2016’dan başlayan ve artarak devam eden Avrupa’ya yönelik saldırılara yönelik yürütülen eylem planının bir parçası olarak alındı.

Avrupa’yı hedef alan saldırıların en fazla ses getirenlerinden biri 2016nın mart ayında Brüksel’de düzenlenmişti. Belçika’nın başkentindeki tren istasyonları ve havalimanında meydana gelen patlamalarda 32 kişi ölürken 300 kişi de yaralanmıştı.

Ülkesinin şu anda AB’nin dönem başkanlığını üstlendiği Bulgaristan Maliye Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İtimat edilen yeni kurallar, terörist basın araçlarının kapatılması suretiyle Avrupa’daki güvenliğin artırılması yönündedir. Bu kurallar, temel haklardan ve ekonomik özgürlüklerden ödün vermeden suç örgütlerini bozmaya yardımcı olacaktır.”

Karar, dün Brüksel’de Kamu İşleri Konseyi için bakanlık düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda görüş birliği ile alındı. Karar, Avrupa Parlamentosu ile geçen yıl aralık ayında yapılan bir anlaşma üzerine gündeme gelmiş, 19 Nisan’da da metin oylamaya açılmıştı.

Terörist gruplar ve organize suçla mücadelede finansman akışının kesilmesi, bu tür grupların faaliyetlerini kesintiye uğratmanın en etkin yollarından biri olarak kabul ediliyor.

Avrupa Parlamentosu, nisan ayındaki oylamada AB’nin yürütme organı sıfatıyla Brüksel Komisyonu’na terörizmin finansmanı, kara para aklanması ve organize suçla mücadele edilmesi konularında daha fazla mali şeffaflık sağlayacak kuralların da içinde bulunduğu bir öneri sunmuştu. Bu önerinin akabinde Brüksel’de önemli adımlar atıldı.

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa Parlamentosu’nun bu beşinci kara para aklamayı önleme yönergesini kabul etmesi yeni kuralların Avrupa Birliği genelinde terörizmin finansmanı ve kara para aklama ile mücadeleyi iyileştirmek için daha fazla şeffaflık anlamına geliyor. Bu da AB’yi hedef alan terör saldırıları ve sözde ‘Panama Belgeleri’ tarafından ortaya konulan büyük finansal anlaşmalar sonucu 2016’nın temmuz ayında başlayan müzakerelerin bir sonucudur. Komisyon, 2016’nın şubat ayında terör finansmanlarına yönelik acil önlemler aldı.”

Parlamento’nun attığı bu adım ise Komisyon’un eylem planının sadece küçük bir parçası…

Timmermans ve Avrupa Birliği Adalet Komiseri Vera Jourova’nın ortak açıklamasında “Bugün terörle mücadele ve mali suçlar konusunda önemli bir adım atıyoruz” denildi.

Komisyon’dan gelen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İşimiz henüz bitmiş değil. Çünkü bu kuralların düzgün bir şekilde uygulanması ve çeşitli yönetimlerle güçlü bir koordinasyonun oluşturulması gerekiyor. Bu alanda yeni tedbirlerin gözetimi noktasında bütün üye devletlere güveniyoruz. Aynı şekilde kara paranın aklanması ve terörün finanse edilmesi ile mücadele noktasında da üye devletler bu kriterlere uyum sağlamalıdır.”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük ikinci siyasi blok olan sosyalist ve demokratik parti bloğu temsilcileri de “Terörle ve organize suçla mücadeledeki başarı, mali şeffaflık için mücadele anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

AB’deki en yüksek yasama kurumunun temsilcileri kısa süre önce söz konusu yeni kararlara yönelik güven açıklamasında bulunmuştu.