Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB ve ABD terörle mücadelede işbirliğini güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasında adalet ve iç düzen sağlanması amacıyla düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, ortak güvenlik tehditlerine karşı iki taraf arasında uzun vadeli işbirliğinin önemi vurgulandı.

Avrupa Birliği Komisyonu 3 üyesi, dün Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gitti. Düzenlenen toplantıda taraflar, terörle mücadele, bilgi alışverişi, radikalleşmenin engellenmesi, internetin terör amaçlı kullanımı, kimyasal, nükleer ve patlayıcı maddelerin üzerindeki denetim konularında görüş alışverişinde bulundu.

Dün yapılan yazılı açıklamada, AB ve ABD’nin, yolcuların kişisel bilgilerini paylaşma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Katılımcılar, bu yılın 2. yarısında Washington’da düzenlenecek bakanlar toplantısında bu konuyu tekrar ele alacak. Açıklamada, güvenlik kurumlarının çalışmalarında kişisel özgürlük ve dokunulmazlık açısından sanal ortamındaki verilerin korunmasının önemi üzerinde duruldu. Elektronik kanıtlara yargı makamları tarafından hızla erişilmesinin önemi de vurgulandı.

Taraflar, göçmenler ve insan kaçakçılığının yanı sıra kara para aklama ve terör örgütlerinin finansmanına karşı alınabilecek önlemleri de tartıştı.

Öte yandan Brüksel’deki Avrupa Komisyonu, AB yürütme organının 3 üyesinin, AB ile ABD arasında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısına katıldığını bildirdi. Bu toplantı, taraflar arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla yılda 2 kez düzenleniyor.

Sofya’daki toplantıya, AB Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos; Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova ve Güvenlik Birliği Komiseri Julian King katıldı. Bulgaristan İçişleri ve Adalet Bakanları’nın da hazır bulunduğu toplantıda ABD, İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Claire Grady ile Başsavcı Jeff Sessions tarafından temsil edildi.