Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas, ABD’nin Ortadoğu’daki kriz hakkındaki tutumundan rahatsız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Barışın sağlanması için ABD’li heyetlerle 20’den fazla görüşme gerçekleştiren Filistin Devlet Başkanı Abbas: “Nasıl çalıştıklarını anlayamadık.” dedi.

Abbas İsrail sol kanat Meretz Partisiyle Ramallah’ta yaptığı görüşme sırasında şunları söyledi: “ABD’li heyetlerle 20’den fazla görüşme gerçekleştirdim. Ancak nasıl hareket ettiklerini, nasıl çalıştıklarını anlayamadım. Onlardan, iki devlet arasında çözümün gerçekleşmesini ve sömürgeci tutumun durdurulmasını desteklediklerini duydum. Ancak bunu İsrail Başbakanına açıklamayı ve onlara dayatmayı reddediyorlar.”

Abbas devam ederek: “Ben onlara yerleşim yerlerindeki inşaatların durdurulması gerektiğini Netanyahu’ya anlatmalarını söylüyorum. Onlar bu konuyu araştıracaklarını söylüyorlar. Fakat bana herhangi bir geri dönüş yapmıyorlar. Karmaşa içerisinde olan durumu ve yönetim işlerini nasıl idare edeceklerini anlayamıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Abbas sözlerini şöyle tamamladı: “Onların karşımızdaki pozisyonlarının ne olduğunu anlayamıyorum.”

Abbas’ın söyledikleri, Şarku’l-Avsat’ın Amerika Birleşik Devletleri yönetimine karşı Filistinlilerin tırmanan öfkeleri hakkında perşembe günü heyet gelmeden önce yayınladıklarıyla uygunluk göstermektedir.

Ortadoğu barış süreci elçisi Jason Greenblatt ve Ulusal Güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell’in içerisinde olduğu; ABD Başkanı Donald Trump’ın müsteşarı ve danışmanı Jared Kouchner başkanlığındaki heyet, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün, Katar, Filistin ve İsrail’i ziyaret edecek.

Beklenen ABD heyetinin, Filistin ve İsrail tarafları arasında gerçek müzakerelerin başlaması için baskı yapması ve bölgesel barışın sağlaması imkânını görüşmesi bekleniyor.

Filistin ve İsrailliler arasında ABD tarafından destekli icra edilen başarısız müzakerelerden dokuz ay sonra, 2014 Mart ayı sonlarında gerçekleşen son barış görüşmeleri de duraksamıştı.

Filistinliler ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın gücüne güvenerek, barış görüşmelerinin eski İsrail başbakanı Ehud Olmert döneminde kaldığı yerden tekrar başlamasını, ilk olarak sınır hattına yoğunlaşmayı ve işgalin sona ermesi için garantörlük verilmesini talep ettiler.

Ancak Filistin-ABD görüşmeleri sonrasında, Filistinliler ABD ekibinin Filistin konusunda önyargılı olduğunu keşfettiler. Bu önyargı, son olarak Abbas’ı Greenblatt ile görüşmeyi reddetmeye sevk etti.

Abbas bu defa Amerikalı heyetten; Beyaz Saray’ın, yerleşim yerlerine yapılan inşaatların durdurulmasını ve iki devlet arasındaki sorunun çözümünü duyurmasını isteyeceğini söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi üyesi Ahmed Mecdalani, yerleşim yerlerine yapılan binalar durdurulmadığı ve iki devlet arasındaki sorunlar çözülmediği sürece ABD’nin çabalarının hiçbir mana ifade etmeyeceğini belirtti.

Mecdalani Filistin resmi radyosunda konuşmalarına devam ederek: “ABD’nin çabaları, uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak işgale son vermek gibi ana konu üzerinde değil, küçük ve kısmi sorunlara dayanmaktadır. Aynı şekilde ABD heyetinin bu ay sonunda Filistin’e gerçekleştirecek olduğu ziyareti gösteren bir belirti yoktu” Dedi. Sözlerini tamamlarken: “Filistin Sorunu; Çin, İran, Rusya ve Kore meseleleri gibi ABD’nin öncelikleri arasında yer almıyor.” açıklamalarında bulundu.

İsrail-Filistin temaslarının durdurulduğu dönemde -ki bu konu her iki taraf için hassas öneme sahiptir- ABD heyeti geldi.

Abbas onu karşılayan İsrail heyetine, İsrail ile güvenlik koordinasyonun yeniden başlamasını önerdiğini söyledi. Bir ay süren söylemlerden sonra, İsrail hükümetinden bu girişimlere cevap gelmedi.

Filistin Devlet Başkanı Mescid-i Aksa krizi sebebiyle güvenlik koordinasyonunu 21 temmuza kadar askıya aldı.

Abbas’ın söyledikleri, Filistinli yetkililerin dedikleriyle çatışıyor. Abbas, şehirlere olan saldırıları durdurmak ve sivil iktidarın yetkilerini genişletmek için İsrail ile anlaşmadan önce güvenlik koordinasyonunu iade etmeyi reddetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun basın ofisinden Reuters’e yapılan açıklamada: “İddialı açıklamalar basittir ve yanlıştır” ifadesi kullanıldı.

Ortadoğu’ya aşina olan kaynaklara göre, tüm alanlardaki iletişimler genel olarak durdurulmuştur. Ancak acil veya insani durumlarda gerçekleşecektir.

Abbas, İsrail güvenlik sistemiyle yapılacak koordinasyonun, İsrail hükümetiyle yapılacak olan koordinasyondan daha iyi olacağını vurguladı.

Abbas’ın açıklamaları, Filistin askeri istihbaratının; “Yasa dışı silah taşıyan kişilere ait Kudüs eteklerindeki evlere baskınlar var. bu baskınlar neticesinde iki silah ve 16 Carlo’ya (el yapımı silah) el konuldu” bildirimlerinden birkaç saat sonra geldi.

İstihbaratın açıklamalarında, bu parçaların sahiplerine karşı yasal işlem başlatılacağı bilgisi yer aldı. Bu operasyonların, güvenlik ve sistemi koruma kampanyaları yoluyla gerçekleştiği söylendi.