Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas, Avrupalıları Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanımaya çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli siyasi kaynaklardan alınan bilgiye göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas iki hafta sonra Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları ile bir araya gelecek. Görüşmede Bakanlardan, ülkelerinin, başkenti Doğu Kudüs olan ‘1967 sınırlarında’ Filistin’i devlet olarak tanımalarını isteyecek. Öte yandan, Filistin’in önde gelen gruplarından olan Fetih Hareketi, halka, İsrail ve ABD siyasetine yönelik protestoları sürdürülmesi ve sokaklara çıkılmaya devam edilmesi çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı Abbas’a yakın bir kaynak yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump ve adamları, iki devletli çözümün gömülmesi için İsrail’le birlikte çalışıyor. Eğer Avrupa bu çözümü desteklemeyi sürdürürse, bu iş açıklamaları aşarak eyleme geçecektir. Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırlarında bir Filistin devletini tanınması hayati önem taşıyor ve bu bir an önce hayata geçirilmeli. Aksi halde kimseye faydası olmayan bir ifade olarak kalacak” şeklinde konuştu.

Abbas, 22 Ocak’ta Brüksel’de bir takım görüşmeler gerçekleştirecek

Geçtiğimiz ay İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun AB ile görüşmesinin ardından AB, Mahmud Abbas’a bir davet yolladı. Abbas, AB’nin davetiyle 22 Ocak’ta Avrupa dışişleri bakanlarıyla Brüksel’de bir araya gelecek.

Bu arada Filistin yönetimi ve özellikle Fetih Hareketi, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesiyle başlayan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi boyunca devam eden protestoların sürmesi yönünde ısrarcı davranıyor. Fetih Hareketi, halkı, en azından her Salı ve Cuma protesto gösterilerinin susmaması için toplu namazlara katılmaya çağıran bir bildiri yayınlamıştı.

Filistin meselesi uluslararası gündemde tutulmalı

Filistinli üst düzey yetkili ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) İcra Komitesi üyesi, Trump’ın açıklaması ve yardımları dondurma tehditleri nedeniyle Filistin meselesinin uluslararası gündemde tutulması gerektiğini söyledi. Yetkili, önümüzdeki hafta Hamas ve İslami Cihad Hareketi dahil olmak üzere tüm grupların Ramallah’taki Filistin Merkez Konseyi’nde toplanacağını ve Filistin’in bir sonraki aşamada nasıl bir karar verileceğini vurguladı.

“Filistin devleti olmadan bölgede istikrar sağlanamaz”

FKÖ İcra Komitesi üyesi, “Trump’ın uluslararası gündemde kalabilmek için yaptığı açıklama, özellikle Abbas ile AB Dışişleri bakanları arasındaki yapılacak toplantılar öncesinde Filistin meselesinin uluslararası gündemde kalmasını sağladı. Filistin gündemi, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Fas, BAE ve Filistin yönetiminin dahil olduğu Arap Takip Komitesi tarafından desteklendi ” ifadelerini kullandı. Ürdün Dışişleri Bakanı’nın dün yaptığı açıklamaya değinen yetkili, bu ülkelerin dışişleri bakanlarının, 67 sınırlarında bir Filistin devleti olmadan bölgede istikrar sağlanamaz düşüncesinde olduklarını söylediğini belirtti.

2017’de 3 bin 617 Filistinli gözaltına alındı

Öte yandan İsrail ordusu, Filistinlilerle 2017’de yaşanan çatışmaların bilançosunu ve bir önceki olaylarla kıyaslamasının özetlendiği istatistikleri yayınladı. Verilen bilgilere göre, 2017 yılında 20 İsrailli saldırılarda hayatının kaybetti. Bu sayı 2016 yılında 17’ydi. Yapılan operasyonların sayısı da 269’dan 99’a düştü. İstatistiklere göre, 2017 yılında, Gazze Şeridi’nden 35 roket ve İslami Cihad’a ait bir askeri tünelin bombalamasına tepki olarak Kasım ayında 10 havan topu atıldı. Önceki yıllarda Gazze’den atılan roket sayısı yalnızca 15’ti. İsrail güvenlik güçleri, askeri alanlar, eğitim kampları, silah üretim tesisleri ve diğer bölgeler dahil olmak üzere 59 hedefe düzenlenen saldırılara ağır ateşle karşılık verdi. 2017’de 3 bin 617 Filistinli gözaltına alındı. Bu rakam bir önceki yıla göre 500 kişilik bir artış gösterdi. Bununla birlikte, İsrail güvenlik güçleri, terör faaliyetlerinde kullanılmak üzere 10 milyon şekel, (yaklaşık 300 bin dolar) 42 el yapımı silah ve 455 ruhsatsız silah ele geçirdiğini bildirdi.

400 saldırı önlendi

İsrail İç İstihbarat servisi Şin Bet (Şabak) Başkanı Nadav Argeman, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 2017 yılında Filistinliler tarafından gerçekleştirilmek istenen yaklaşık 400 silahlı saldırının, İsrail güçleri tarafından engellendiğini açıklamıştı.