Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas: Bölünmeyi engelleyebiliriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bölünmenin sebeplerini ortadan kaldırılması ve uzlaşının sağlanabilmesi için gerekli zeminin hazır olduğunu söyledi. Abbas, Hamas’ı Ekim ayında Kahire’de imzalanan anlaşmaya sadık kalarak eksiksiz şekilde uygulamaya çağırdı.

Abbas, Filistin liderliği ve Merkez Konseyi kararlarının takibini uygulamakla sorumlu olan Yüksek Komite toplantılarına başkanlık yaptığı sırada şunları söyledi, “Bugün bölünmenin sebeplerini ortadan kaldırmak için yol açıktır. 12/10/2017 tarihinde imzalanmış olan anlaşmaya uyarak halkın iradesine, oy sandıklarına geri dönmeye dayalı coğrafi ve siyasi olarak ulusal birliği sağlayabiliriz.”

Abbas konuşmasına şöyle devam etti;

“Esas olan örgüt taassubundan kurtulup ulusal birlikteliğimizi sağlamaktır. Yine Filistin ve Kudüs’ün bağımsızlığını herhangi bir değerin üstünde tutmaktır. Tüm halkımızın bu noktaya yoğunlaşması gerekir.”

Gazze’deki çatışmanın sona ermesini destekleyen Abbas, hedefin her zaman ‘halkı katliam ve İsrail işgal otoritesi tarafından işlenen savaş suçlarından’ kurtarmak olduğunu vurguladı.

Abbas’tan Mısır’a teşekkür

Abbas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırganlığını kınadı. Ayrıca Abbas, “Taleplerimize karşılık vererek Gazze’de ateşkesi sağlamak için başta Mısır olmak üzere çabalayan tüm ülkelere teşekkür ediyorum” dedi.

Ramallah’taki toplantı, Mısır’ın ve başka ülkelerin de bulunduğu, Gazze’de ateşkes anlaşmasının imzalanmasından iki gün sonra yapıldı. Mevcut anlaşma bir önceki anlaşmanın yenilenmesiyle sağlanmış oldu. Buna göre anlaşmada ateşkese karşılık, Gazze’ye insani yardımların girmesine izin verilmesi ve ambargonun hafifletilmesi bulunuyor.

Abbas, ateşkesi desteklemesine rağmen yapılan anlaşmalarda FKÖ’nün etkin olmasını istiyor. FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat, şu anda Gazze’de ateşkese odaklandıklarını ancak 2014 yılında imzalanan anlaşmaya göre ateşkesin FKÖ ve diğer İslami gruplarla birlikte yapılması gerektiğini söyledi. Ureykat, “İsrail bizi tek bir otorite yerine gruplara ayırmak istiyor. Bu bizim tamamıyla reddettiğimiz bir şeydir. Ateşkese giden yol, bölünme sebeplerinin ortadan kaldırılması ve ulusal birlikten geçer” dedi.

Abbas, dün, toplantıya başlamadan önce uluslararası bir takım sözleşmelere katılmak üzere 11 belge imzaladı. Bunlar arasında, Engelli Hakları, Kadına Karşı Ayrımcılık, evlilik için asgari yaş sınırlaması gibi protokoller bulunuyor.

“Yüzyılın Anlaşması ve işgal başarısızlığa uğramıştır”

Abbas dün yaptığı konuşmada, “Yüzyılın anlaşması, işgal ve yerleşimcilik sona erip başarısızlığa uğramıştır. Tarihin kararlılığı, bizi, 1967 sınırları olarak kabul edilen, başkentinin Doğu Kudüs olduğu bağımsız Filistin devletinin kıyılarına götürmektedir” ifadelerini kullandı.