Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas: ‘Gazze Emirliği’ kurma projesi asla kabul edilemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’ın “Gazze Emirliği” kurma projesine karşı çıkacağını söyledi. Abbas, “Bölünmeyi sürdürmeyi ve Gazze’yi ülkenin geri kalanından ayırmayı amaçlayan şüpheli projelerin” asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Abbas, “Ebedi başkent Kudüs, mahkumlar, şehitler ve mülteciler için karar ve zafer dönemi” olarak adlandırılan ve bugün sona eren dördüncü olağan döneminde Devrim Konseyi üyelerine hitaben şunları söyledi: “Mısır’daki kardeşlerimizin gözetiminde yapılan ve Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze Şeridi’ndeki halkımızın acılarını hafifletmek için Batı Şeria’da ve Gazze Şeridi’nde görevlerini üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Kahire Anlaşması hükümlerine tam olarak uymak gerekiyor.” Abbas, bu konuyu, bu ayın sonunda yapılması planlanan Merkez Konseyi oturumunda tartışacağını belirtti.

Hamas’ın Gazze Şeridi’ni Filistin Yönetimi’ne teslim etmemesi halinde, Merkez Konseyi’nin Gazze Şeridi’nin finanse edilmesinin durdurulması da dahil olmak üzere birtakım kararlar alması bekleniyor.

Filistin Yönetimi ile Hamas arasındaki anlaşmazlık, Hamas’ın İsrail’le bir ateşkes yapılması konusunda ısrar etmesinin ardından arttı. Çünkü Abbas, hali hazırdaki ateşkes müzakerelerinin Gazze’yi Batı Şeria’dan ayırmayı hedeflediğini düşünüyor. Fakat Hamas, Abbas’ın tehditlerine kulak asmadı.
Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniyye, Hamas’ın bir ateşkes anlaşması imzalanması için taraflara baskı uygulamaya çalıştığı Gazze yürüyüşlerinde, Cuma günü şehit edilen 7 Filistinli için düzenlenen cenaze töreninde şunları söyledi: “Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri, dizel ve dolar için yapılmıyor, bu yürüyüşler halkımızın insan onuruna yakışır bir hayat sürmesi ve haksız kuşatmanın kaldırılması için doğal bir hak. Büyük Dönüş Yürüyüşü, kısmi çözümlerle veya eksik adımlarla ikna edilerek durdurulmayacak. Gazze Şeridi’nin tamamından ablukanın kaldırılmasından başka bir şeyi kabul etmeyecek.”

Heniyye, Fetih Hareketi Devrim Konseyi’nin, Hamas’la uzlaşma ile ilgili politik ve örgütsel konuları tartışmalara cevaben yaptığı konuşmada Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kırmak için gösterilen her türlü çabayı desteklediğini belirtti. Gazze’ye yakıt ve maaş sağlanmasını “davanın kaybedilmesi” olarak nitelendiren açıklamaları da eleştirdi.

Heniyye bu açıklamaları, Filistinli yetkililerin Hamas’ın Gazze’yi dolara ve dizele sattığı ve bunların karşılığında Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine son vermeyi planladığı yönündeki suçlamalarına cevap olarak söyledi.

Öte yandan Devrim Konseyi Genel Sekreteri Macid el-Fityani, Abbas’ın uzlaşma konusundaki tutumu hakkında şunları söyledi: “Onun tutumu, Filistin uzlaşmasının, bu Filistin ulusal projesinin zafere ulaşması için ulusal bir karar ve yetki olduğu yönünde. İnsani yardımların, topraklarımızın birliği, ulusal kimliğimiz ve başkenti Kudüs olan devletimizle ilgili ulusal projemizin bir alternatifi olması kabul edilemez.”

Fityani İsrail konusunda ise şöyle dedi: “İsrail, kendisiyle imzalanan tüm anlaşmalardan vazgeçti. Bu yüzden de İsrail ile olan hiçbir bir anlaşmaya uymayacağız. Üzerinde mutabakata varılan şeylerin iptal edilmesi gerekirse bütün bu anlaşmaların gözden geçirilmesi için çağrıda bulunacağız. Çünkü barış tesis edilmesi ve halkımızın haklarına kavuşması için 25 yıldır siyasi bir sürecin içindeyiz. Bunlar gerçekleşmezse asla barış sağlanmayacak.”

Fityani, Hamas hakkında ise şunları söyledi: “Hamas milli mutabakatın düğümünün yetki merci olarak Ramallah’ı tanımak olduğunu anlamalı. Gazze, FKÖ’ye fazladan bir yük değil eğer Hamas bölücü davranışlarında ya da Gazze Şeridi’nde bir devlet ya da emirlik kurulması gibi bir yanılsamada ısrar ederse; yönetim, yasama konseyi, hükümet ve diğer her şeyde otorite sahibi olan Merkez Konseyi’ne, toprak bütünlüğümüzü, Filistin ulusal kimliğimizi ve devlet ve başkent projemizi koruyan kararlar alması için başvurmalıyız.”

Gazze’ye sağlanan aylık 96 milyon dolarlık fonun durdurulması, Filistin Yasama Konseyi’nin dağıtılması ve yetkilerinin Merkez Konseyi’ne aktarılması yönündeki kararlar hakkındaki görüşmeler devam ediyor.