Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas Hamas’ı uyardı: Her şeyi teslim edin ya da sonuçlarla yüzleşin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Ramallah’ta Bulgaristanlı mevkidaşı Rumen Radev ile yaptığı basın toplantısında “Hamas’ın her şeyi uzlaşı hükümetine güvenli ve hızlı bir şekilde teslim etmesi gerekiyor. Bu adımlar yerine getirildiği zaman biz sorumluluğu üzerimize alırız. Aksi takdirde Mısır’ın çabalarının boşa çıkarılmasının akıbetini Hamas yüklenecektir” dedi.

Abbas, Gazze Şeridi’nden ve halkından vazgeçmeyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu.
“Brüksel’de bir araya gelen ülkelerden Gazze Şeridi’nde projelerin desteklenmesi ihtiyacı ve bir dizi projeyi finanse etme konusunda güvence aldık. Bu vesileyle, bir dizi projeyi finanse etmeyi taahhüt eden bağışçı ülkelere teşekkür ediyoruz. Bu projelerden en önemlisi ise 500 milyon dolar maliyetle yapılacak su deposu projesidir.”

Abbas, Hamas’ı Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve Gazze’deki İstihbarat Müdürü Macid Ferec’e suikast girişiminde bulunmakla suçlayarak, Gazze Şeridi’ne karşı ulusal, hukuki ve mali önlemler almayı planladığını açıkladı. Abbas’ın bu açıklamaları Fetih Hareketi’nden büyük destek aldı. Fetih Hareketi Medya Sorumlusu Münir Cağub, “Hamas liderliği tüm sonuçlarıyla ulusal barış sürecine hemen başlaması ya da belki de yakında Gazze’ye müdahale etmeyi gerektirecek, Gazze’yi kaçırmaya ve bunun gerektirdiği icraatlarına devam etmeli. Ancak biz bir grubun meşru yönetimi devirmesiyle başlayan, halkımızın mağduriyetine neden olan yeni bir döneme girmek istemiyoruz” dedi.

El Fetih tarafından yapılan açıklamalar, Hamas’ın Gazze Şeridi’ini teslim etmemesi durumunda o bölgeyi ‘isyancı bölge’ ilan edeceğinin açık bir kanıtı.

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah Hamas’tan Gazze’deki hükümetini güçlendirmesi talep etti. Hamdallah “Emniyetin sağlanmasının ve başarının anahtarının, vatanın birliğini korumak ve kimliğinin dağılmasını önlemek olduğunun farkındayız. Bu nedenle kurumsal ve hükümet çalışmalarımızı tüm oluşumlarıyla Gazze Şeridi’ne taşımayı dört gözle bekliyoruz. Bu, hükümetin etkin ve kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesini ve herhangi bir istisna olmaksızın yaşamın her alanında sorumluluklarını üstlenmesini gerektirmektedir. Hamas’ın ulusal sorumluluk ruhunu göstermesi ve Gazze Şeridi’ndeki halkımıza bölünmenin acı sonuçlarını yaşatmasından kaçınması talebimizi de yeniliyoruz. Ayrıca tüm güvenlik, mali, hukuki ve idari sorumluluklarını hükümete teslim etmesini isteyerek, Gazze’deki halkımızın bölünme ve kuşatma yılları boyunca büyüyen acılarını kaldıracak etkin bir ulusal birlik oluşturmak istiyoruz” dedi.

Hamdallah konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Gazze’deki halkımızdan ve halkımıza karşı sorumluluklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi ayrıca bölgeyi tehdit eden insani krizle halkımızı baş başa bırakmayacağımızı defalarca söyledik. Önce ki gün Brüksel’de düzenlenen konferansta deniz suyu tahliyesi için 565 milyon dolar topladık. Bu yıllardır İsrail’in kuşatma altında tuttuğu, Gazze’de yaşayan 2 milyon insanın kurtuluşunu simgeliyor.”

Filistinliler, Mısır’ın bölgenin akıbetine yönelik çabalarının sonuç verip vermeyeceğini bekliyor.

Abbas’a yakın kaynaklar Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Gazze’nin iade edilmesi ve Hamas’ın geri çekilmesini amaçlayan tüm baskı ve tehditler herhangi birine ceza değil. Başkan Filistinlilerin, Filistin sorunlarına ve ABD’nin planına karşı birleşmesini istiyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl sonunda Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Filistin yönetimi ile ABD arasındaki ilişki kötüleşti. Filistin Yönetimi, ABD’nin yüzyılın anlaşmasını reddetti.

Abbas, yıl ortasında gerçekleştirilecek uluslararası barış konferansında Filistin Devletinin Birleşmiş Milletler’in tam üyesi olarak kabul edilmesi ve uluslararası meşruiyete dayalı bir barış anlaşmasına varmak için iki tarafa yardım etmeyi amaçlayan, uluslararası bir çok taraflı mekanizmanın kurulması talebini yineledi.

Öte yandan Filistin-İsrail anlaşmazlığında barışçıl çözüme destek verdiğini belirten Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Filistin’deki durumu ‘her an patlayabilir’ bir durum olarak tanımladı.

Ayrıca Radev Filistin konusunda Avrupa Birliği’yle (AB) uyum içinde olduklarını vurgulayarak, Filistin-İsrail anlaşmazlığına kalıcı, istikrarlı ve adil çözüme, güven ve barış içinde yaşayan iki devletli bir çözüm ile ulaşılabileceğini söyledi.