Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas İbrahim: Ayn el-Helva kampının terör odağı olmasına izin vermeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ordusu tarafından, Suriye sınırındaki doğrudan tehdit içeren aşırılıkçı gruplara karşı yürütülen askeri operasyon bırakıldı. Fakat, tamamen temizlenmeyen aşırılıkçı grupların varlığı sebebiyle Lübnan’daki ve özellikle Lübnan güvenlik ve askerinin doğrudan kontrolü dışında olan Ayn el-Helva Kampı’ndaki tehlike tamamen ortadan kalkmadı.

Lübnan Emniyeti Genel Müdürü Abbas İbrahim, “Doğu sınırındaki başarımıza rağmen, terörizm hala Lübnan’ı çevreliyor. Teröre karşı savaş devam ediyor” dedi. Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, uluslararası ülkeler arasında da terörist olarak sınıflandırılan DEAŞ ve Heyetu Tahriru’ş Şam’ın yenilgisinden sonra, terörün Lübnan’dan çekildiğini, ancak bunun tehditlerin ortadan kalktığı anlamına gelmediğini dile getirdi.

İbrahim, ortaya çıkan terör operasyonlarının en önemlilerinden ve dikkat edilmesi gerekenin, özellikle Batı’da cinayet ve operasyonlarıyla ortaya çıkan kendini ‘yalnız kurt’ (terör eylemini bireysel olarak karar alıp, gerçekleştiren) diye adlandıran eylemler olduğunu söyledi. İbrahim, intihar bombacıları ve yalnız kurtların sürekli bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, uluslararası işbirliği ve koordinasyon çağrısında bulundu. Ordunun Suriye’ye çekilmeleri karşılığında teröristlerle müzakereleri kabul ettiği konusunda yapılan iç tartışma hakkında gelen bir soruya yanıt olarak, “Lübnan ordusunun elde ettiği şey, olağanüstü bir zaferdir” dedi.

Abbas İbrahim, Güney Lübnan’daki Ayn el-Helva Kampı’nda meydana gelen çatışmalar hakkında gelen soruya, olayların masum olmadığını ve operasyonların devam edeceği yönünde cevap vererek, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın bölgeden ayrılmadan önce, kampta ikamet eden ve Lübnan güvenlik güçleri tarafından aranan teröristlerin çıkışına izin verilmesi için talepte bulunduğunu hatırlattı. İbrahim, “Ordu savaşa başladığında, kamplardaki bu teröristler diğer bölgelerdeki militanların üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalıştılar. Fakat Filistin güçlerinin basiretli insanları buna karşı dikkatli oldu ve kampın, Filistinlileri ve Lübnanlıları hedef alan bir terör odağı haline gelmesine izin verilmeyeceğini ifade ettiler. Kampdaki durum yakından ve titizlikle siyasi otoritenin kararını uygulamak üzere takip edilecek. Lübnan’ı ve Lübnan’ın güvenliğini hedefleyen herhangi bir harekete karşı tereddüt etmeden cevap verecek güce sahibiz” dedi.