Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas: Kral Selman, Kudüs başkent olmadan Filistin’de çözüm olmaz dedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’nde yaptığı konuşma sırasında, Suudi Arabistan’ın Filistin davasını ve Filistin halkını destekleme konusundaki duruşunu dile getirdi. Abbas, “Kral Selman bana başkenti Kudüs olan Filistin Devleti olmadan çözüm olmaz dedi” ifadelerini kullandı.

Abbas yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın tüm siyasi ve ekonomik alanlarda Filistin halkına verdiği desteği dile getirdi.

Olağanüstü Zirvesi’nin açılışında konuşan Filistin Lideri Mahmud Abbas, ABD’nin Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararına ilişkin kararın ‘kırmızı çizgi’ niteliğinde olduğunu belirterek, Filistin’in de bu kararın ardından söz verdiği adımlardan artık geri adım atmak zorunda olduğunu belirtti.

“ABD artık arabuluculuk konusunda vasfını yitirmiştir”

Abbas, Filistin’in barışa sarılmaya devam edeceğini vurgulayarak, “ABD artık arabuluculuk konusunda vasfını yitirmiştir. Biz uluslararası bir mekanizma istiyoruz arabuluculuk konusunda” dedi.

Bütün ülkeleri diplomatik temsilciliklerini Kudüs’e taşımamaları konusunda uyaran Abbas, şu ifadeleri kullandı:

“İsrailliler, Kudüs’ün kimliğini bozmaya devam ediyorlar. Kazı çalışmaları, yerleşim birimleri inşası ve Mescid-i Aksa’ya saldırıları ile ciddi bir tehdit oluşturuyorlar. Uluslararası kuruluşların bu konuda inisiyatif alması gerekiyor. İki devletli bir çözümün hayata geçirilmesinin zamanı gelmiştir.”

Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti ilan edildi

Zirve’nin sonuç bildirisinde, Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti ilan edildi. Bildiride BM’ye de çağrı yapılarak Kudüs’ün yasal satatüsünün teyit edilmesi istendi.

“Trump’ın kararı uluslararası anlaşmaların ihlalidir”

Trump’ın kararının uluslararası anlaşmaların ihlali anlamına geldiğini belirten Abbas, “Bizler barış için uğraşırken, bir anda bize yüzyılın tokadını vurdular. Bu yapılan uluslararası hukuka, BM Güvenlik konseyi kararlarına açık bir ihlaldir. BMGK ‘ya gidip bu kararın iptalini isteyeceğiz. Böylece ABD artık barış sürecinde arabulucu olma vasfını yitirmiştir” diye konuştu.

İstanbul’da düzenlenen zirveye, 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilciler katıldı.