Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas sonrası İsrail istihbaratı, siyasi liderliğin zayıflamasından endişe ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail istihbaratı, Benjamin Netanyahu hükümetini, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas sonrası döneme hazırlanmadığı için suçlayarak, Abbas sonrası siyasi arenanın radikallere bırakılmasının siyasi felce sebep olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

İstihbarattan bir yetkili İsrail gazetesine verdiği röportajda, “Zaman hızla geçiyor ve liderlerimiz İsrail’in Filistin konusu ile ilgili stratejik çıkarlarını düşünmeden boş hayallerle mucizelerin olmasını bekliyor” dedi.

İsrail istihbaratından bir yetkili, Mahmud Abbas’ı ilerlemiş yaşına rağmen doktorların sağlık durumunun mükemmel olduğunu açıklamasına karşın görevi bırakmakta ısrar etmesini eleştirerek, kendisinden sonra yerini alacak siyasi varis atama, en azından bu ismi seçecek mekanizmayı belirleme konusunda oyalandığını söyledi.

Yetkili, “Nihayetinde, onların ne yaptığı değil, bizim ne yaptığımız önemli. İsrail ile Filistin arasındaki ilişkilerinde bütün kötülüklerin kaynağı olduğunu düşündükleri Ebu Abbas’ın gideceği zamanı bekliyoruz. Onlar, bir yanılsama ile kendisinden sonraki varisinin ondan daha ılımlı olacağını ve terörü durduracağını düşünüyorlar. Onlar uyanık iken rüya görüyorlar. Varisinin Kudüs’te islami kontrolü değişmesini kabul edeceğini, yerleşim bölgelerini teslim edeceğini ve kendi kendini idare eden küçük bir Filistin’in ona yeterli geleceğine inanıyorlar. Bu yanılsamaların hiçbir dayanağı yok. Filistin sokaklarında siyasi liderlik hakkındaki tüm konuşulanları dinliyorlar ve ılımlı Mahmud Abbas’ın devam etmesi yönünde hiçbir istek olmadığını anlıyorlar. Abbas’ın varisleri arasında, Cibril Rajoub, Muhammed Dahlan, Mahmud Alul, Macid Farac, Mervan Barguti gibi isimler yer alıyor. Bu isimlerin tamamı İsrail’e karşı mücadelede Filistinliler ile birleşiyor ve Abbas’tan daha fazla güç kullanmak istiyorlar. Onların temel ilkeleri, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması, geri dönüş hakkı, mahkumların serbest kalması, İsrail’in devlet olarak, Yahudilerin bir ulus olarak tanınması. Bu ilkeler hayatta kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Araştırmacı Dr. Roni Shaked, güvenlik yetkilileriyle yaptığı konuşmalarda, sağ iktidarda İsrail’in mevcut çıkarları konusunda öfkenin hakim olduğunu söyledi.

Shaked, “Çoğunlukla, Mahmud Abbas Yahudiler için iyi bir müfettik olarak görülür. Ama Likud yönetimi ve sağ için kullanışlı değil, çünkü kavga etmez. Silahlı ve organize terörün bırakılmasına neden oldu. Filistin topraklarının yüzde 78’inden vazgeçmek anlamına gelen ve Siyonist devletin lehine olan iki devletli çözüme inandı. Hamas karşısında sert bir tutumla çalıştı. Siyasi müzakerelerden kaçınarak Netenyahu hükümetinin çıkarlarına hizmet etti. Mahmud Abbas’ın İsrail’in gayrimeşru adımlarında ve işgale karşı uluslararası arenadaki mücadelesinde başarılı olduğu doğrudur.” dedi.

Dr. Roni Shaked, “Mahmud Abbas müzakereler için en iyi ortak olabilir. Hükümet, onun başkanlık günlerinde bu anlaşmalara onu zorlama fırsatını kaçırdı. Ama sağ hükümet, aşırılık ideolojisini tercih etti. İsrail topraklarında Arap demografik çoğunluğun olduğu iki uluslu devlet tabanını eliyle oluşturdu. Bu Yahudiler için kötü. Bu arada, İsrail ile güvenlik işbirliği eksikliği olduğu iddiasının herhangi bir temeli yoktur. Kontrolü Filistin adına Hamas’ın yapacağı, Güvenlik işbirliğinde İsrail’i haklı çıkarmayı amaçlayan bir efsaneden başka bir şey değil. Abbas’ın eğitimli ve itaatkar bir ordusu var. Hatta, Batı Şeria’da kafasını kaldıran Hamas’ı İsrail yardımı olmadan önleme kudretini gösterdi. Filistin yönetiminde istikrarı sağlamaya ve gelecekte müzakereleri başlatmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu geçiş dönemi İsrail’in tercihidir. Güven inşasını devam ettirmek ve sonraki günlerdeki kaosu önlemek için niyetinin ne olduğunu hiç kimse bilmiyor.

Bu unutulmamalıdır ki, İsrail sağcı medyası genelde Filistin yönetimi ve özellikle Mahmud Abbas aleyhine kampanyalar yönetir. Aynı zamanda, Hamas öncülüğündeki Gazze Şeridi ile ticaret kapsamını genişleten İsrail icraatlarına ve 500, 600 mal yüklü kamyonu ithal etmesine, hiç itiraz etmez ” dedi.