Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas, Trump’ın görüşme talebini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşme talebini reddetti.

Mahmud Abbas, bu ay içinde yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceği haberleri üzerine ‘büyük bir siyasi bedel olmadan’ Trump ile görüşmeyeceğini açıkladı.

İsrail’de yayın yapan bir televizyon kanalının bazı kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, Başkan Trump, Abbas’ı zirvede kendisiyle görüşmesine ikna etmesi için bazı arabuluculardan yardım istediği belirtildi. Fakat Abbas’ın, ‘büyük bir siyasi bedel olmadan’ bu görüşmenin gerçekleşmeyeceğini belirterek söz konusu arabuluculara kapıları kapattığı ifade edildi.

Haberde Trump’ın, Ürdün ve Mısır’dan, ABD-Filistin ilişkilerinin yeniden tesisini sağlama konusunda Abbas’a baskı kurmaları için yardım istediği bildirildi.

Habere göre Trump, arabulucular üzerinden Abbas’a bu ay içinde düzenlenecek Güvenlik Konseyi’nde kendisiyle görüşmesi çağrısında bulundu. Fakat Abbas görüşmenin gerçekleşebilmesi için şu şartları öne sürdü;

– Trump’ın, müzakereler için kurduğu takımda yer alan ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner de dahil mevcut isimlerin hepsini görevden alma fikrini düşünmesi.

– Trump’ın siyasi olarak taviz verebilmesi veya İsrail’in daha önce verdiği zararların karşılığında makbul sayılabilecek bir tazminatın kendilerine ödenmesi.

İsrail televizyonuna göre Trump yönetimi, Filistinli yetkililere ‘Yüzyılın Anlaşması’nın uygulamaya konulması için tarih olarak ABD’de yapılacak kasım ayı seçimlerinin sonrasını gösterdiği hatta İsrail’de erken seçim olursa bu sürenin 2019 sonrasına kadar uzayabileceğini bildirdiği kaydedildi.

Kaynakların aktardığına göre, Abbas ile görüşme talebi, Mısır ve Ürdün arasında mekik dokuyan ve Trump’a yakınlığıyla bilinen Ron Lauder tarafından yapıldı. Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Filistinli bir kaynak, “Trump’ın öncelikle Kudüs’le ilgili kararından geri adım atması gerekir. Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanınmasını tazminat olarak kabul ediyoruz. Bu olmadan ona (Trump) görüşme hediyesini bahşetmeyeceğiz” diye konuştu.