Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas: Uzlaşı konusunda görüşlerimizi Mısır’a ileteceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır hükümetinin Filistin barışıyla ilgili beklenen önerilerine atıfta bulunarak Filistin heyetinin net tutumunu bildirmek üzere bugün Mısır’a ulaşacağını söyledi.

Abbas FKÖ İcra Heyeti Toplantısı’na başlarken, “Mısırlı kardeşlerimiz uzlaşmayla ilgili bize bir öneride bulundular. Yarın bir heyet ulusal barış konusundaki açık tutumumuzu bildirmek için yarın Mısır’a gidiyor. Bu kimseye bir cevap niteliğinde değil. Biz geçen sene 12 Eylül’de aldığımız kararımıza uygun bir tutum üzerinde durmaya devam ediyoruz.”

Abbas bununla Fetih ve Hamas arasında Kahire’de yapılan uzlaşma anlaşmasına işaret etti. Bu anlaşmanın en önemli maddelerinden birisi, Gazze yönetiminin Filistin Uzlaşı Hükümeti’ne devredilmesiydi. Mısır, Fetih ve Hamas’a iki hafta önce uzlaşma sürecini hızlandırmak için yeni bir teklif sundu.

Mısır tarafından son takınılan tavır, son zamanlarda uzlaşı anlaşmasının duraklaması ve anlaşmanın kademeli olarak uygulanmasına dayalı. Ancak Batı Şeria ve Gazze’deki işleri yönetecek yeni bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasına ilişkin anlaşmada değişiklik yapılacağı, yeni genel seçimlerin uygulanması üzerinde çalışılacağı, mali tahsilat sorunu ve eski Hamas hükümeti çalışanlarına açık ve bağlayıcı bir çözüm üzerinde hemfikir olunacağı ifade edildi.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Mısır tarafından sunulan önerilerde Gazze Şeridi’ne karşı uygulamaların durdurulması, bakanların görevlerine geri dönmesinin ardından yaklaşık 20 bin sivilin Hamas kadrolarında işe başlaması, aynı şekilde çalışanların maaşlarının tam olarak ödenmesi, yönetimin bakanlıklar ve hükümet kuruluşlarına bütçelerini ödemesi çağrısı yapıldı.

Ancak önerilerde, güvenlik birimlerinin nasıl kontrol edileceği, Hamas’a bağlı ordunun akıbeti, yargı kuruluşları ve silahlar gibi diğer konulara yer verilmedi. Öneri, Hamas güvenlik personellerinin maaşlarının yönetime sağlanan tahsilat fonlarından düşülmesini de içermekte.

“Ya hep ya hiç”

Kaynağın Şarku’l Avsat’a anlattığına göre Mahmud Abbas geçen yıl imzalanan anlaşmanın uygulanmasındaki kararlı tutumunu özetledi. Bu da birlik hükümetinin kurulmasıdır. Kaynaklar işin özetinin şu olduğunu söylediler: “Ya hep, ya hiç”

Mısır’ın yeni önerisinin önemine dikkat çekiliyor. Zira mali tahsilat, güvenlik ve emniyet, sınır kapılarının kontrolü gibi konularda yaşanan sorunlar uzun süredir anlaşmanın askıya alınmasına sebep olmuştu.

Hamas siyasi büro üyesi Halil el- Hayye, Fetih hareketinin uzlaşma meselesiyle ilgili hala yerinde saydığını ve zaman kazanmaya çalıştığını söyledi. İcra kurulunun dün yapılan toplantıda uzlaşma meselesini ele almadığını daha çok Yahudi yasası konusuna yoğunlaştığını söyledi.

Yahudi Ulus Devleti yasası

İsrail meclisinde kabul edilen “Yahudi Ulus Devleti Yasası”na değinen Abbas, Yahudi olmayan herkesi yok sayan bu kanunu kabul etmeyeceklerini dile getirdi. “BM’ye bu konuda uygun bir karar aldırana kadar bu yasanın karşısında duracağız” dedi.

İcra kurulundan yapılan açıklamada “uzlaşının gerçekleşmesi Uzlaşı hükümetinin Gazze’de tam anlamıyla sorumlulukları ve yetkileri devralması ve yapılacak genel seçimle halkın iradesinin ortaya çıkmasıyla sağlanacaktır” dendi.

İcra Kurulu, 19 Temmuz’da İsrail parlamentosu tarafından onaylanan “Yahudi Ulus Yasası”nın uzun süre karşısında durdu. Bu yasayı ulusal uzlaşı projesini yıkan ve Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin hakkını engelleyen ayrıca başkentinin Doğu Kudüs olduğu bağımsız bir devlet kurmasının önünde engel olan bir yasa olarak “Yüzyılın Anlaşması”nın bir parçası olarak değerlendirdi.

İcra Komitesi, uluslararası toplumu bu mesele hakkında hareket etmeye çağırarak İsrail’in kendi kaderini belirleme hakkını sadece Yahudi halkıyla sınırlı tutan bu kanun hakkında hesap vermesi gerektiğine dikkat çekti. İsrail’in Doğu Kudüs’ü başkent Kudüs’ün ayrılmaz bir parçası olarak görüp işgal ettiği, Yahudi yerleşimciliği ve etnik temizliği meşrulaştırdığı, toprakları müsadere edip evleri yıktığını da dile getirdi. İşgalcilerin E1 projesi olarak adlandırılan el Han el- Ahmar Bedevi yerleşim yerinin yıkılması ve ilhak edilmesinin uygulanmaya başlanmasına karar verdikleri de vurgulandı.