Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas: Yeni Filistin hükümeti İsrail’i tanıyacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin Birlik Hükümeti’nde İsrail’i açıkça tanımayan herhangi bir bakanın atanmasını kabul etmeyeceğini duyurdu.

İsrail Parlamentosu Knesset’teki eski milletvekilleri, siyasetçiler ve entelektüellerden oluşan bir heyetle bir araya gelen Filistin Lideri, “Gelecek olan hükümetin Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) anlaşmalarına bağlı olması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Abbas’ın Haaretz gazetesinde yayınlanan bu açıklamaları akabinde büyük tartışmalar yaşanmasına neden oldu.

Filistin’e yakın kaynaklar haberin gerçeği yansıtmadığını savunurken başkanlık ofisinden resmi bir açıklama yapılmadı.

Yapılan yorumlar Abbas’ın açıklamalarının ABD ve İsrail’in elinden kozları aldığı yönünde. Ancak bu çıkışın yeni hükümete katılacak gruplardan İsrail’i reddeden Hamas’la iç çatışmaya neden olabileceği belirtiliyor.

Hamas, Gazze Şeridi’nde hükümeti yetkilendirmeye yönelik ilk adım olan geçişleri Filistin hükümetine devretme sürecinde yapılan açıklamaya ilişkin henüz yorum yapmadı. Örgütün sessizliği böylesine kritik bir dönemde gerilimi artırmak istemediği yönünde yorumlandı.

Ancak bu Hamas’ın son dönemde Abbas’ın çıkışlarına ilk sessiz kalışı değil.

Abbas, geçen hafta resmi askeri oluşumlar dışındaki silahlı oluşumların Gazze’deki varlığını kabul etmeyeceğini açıklamış, Hamas yine sessiz kalmıştı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Filistin kaynakları, Hamas’ın erken bir çatışmayı önlemek istediğini belirtti. Kaynaklar, “Hareket, mutabakat sağlanmasını istediği için herhangi bir gerilim oluşmasını istemiyor. Örgüt süreç sonunda yine İsrail’i tanımayacaktır” ifadesini kullandı.

Hamas hareketinin Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Sinvar ise uzun süredir sürece tepkili. Sinvar kısa süre önce İsrail’in tanınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kimsenin bunu yapabilme gücü yok. Amacımız, Hamas’ı silahsızlandırmak isteyen ve ‘cennette rüya gören’ iblisi haritadan silmektir” demişti.

Sirvan bu sözleri, Donald Trump’ın İsrail-Filistin krizindeki temsilcisi Jason Greenblatt’ın açıklamalarına cevap olarak gelmişti.

Greenlatt açıklamasında “Yeni Filistin hükümeti, şiddetin bırakılacağına ve İsrail devletinin tanınacağına yönelik tavrını ortaya koymalıdır. Ayrıca teröristlerin silahsızlandırılması ve barışçıl müzakerelere bağlılık da dâhil olmak üzere taraflar arasında imzalanan önceki anlaşmaları kabul ettiklerini açıkça taahhüt etmelidir” demişti.

İsrail de bu talepleri onaylayarak terörizmden vazgeçilmesi ve Hamas’ın silahı bırakması gerektiğini duyurmuştu. Tel Aviv yönetimi açıklamasında Gazze Şeridi’ndeki güvenliğin ve geçişlerin tam kontrolünün Filistin hükümetine devredilmesi ve Hamas’ın İran ile olan ilişkisinin kesilmesini istemişti. Ayrıca vatandaşlarını öldürenlerin de teslim edilmesini talep etmişti.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Fetih kaynakları ise “Prensip olarak, yeni hükümet FKÖ hükümeti olacak ve taahhütlerini yerine getirecek. Ancak, hiç kimse Hamas’tan İsrail’i tanımasını istemeyecek” diye konuştu.

Yeni yönetimin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın hükümeti olacağını ifade eden kaynaklar “Amerikalılar ve İsrailliler bunun farkındalar. Fakat her hükümetin İsrail’i tanıması gerekmediğinin de bilincindeler. Bizim durumumuzda, FKÖ tanıdı ve iş bitti” açıklamasında bulundu.

Hamas’ın bir sonraki hükümetin başarısızlığını önlemek için temsilcilerini kullanacağı düşünülüyor.

El Fetih, Hamas ve diğer Filistinli gruplar, önümüzdeki ay Kahire’deki gerçekleşecek toplantılarda hükümeti kurma konusunu görüşecek.

Amerikalılar uzlaşmaya temkinli yaklaşıyor. Zira İsraillilere ABD’nin iki devletli bir çözüm için desteğini yakında ilan edeceğinden emin olduğunu söyleyen Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ise barış görüşmelerine devam etme girişimlerini engellemekle suçladı.

Abbas, işgalin sona erdirilmesi ve 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması için uluslararası kararlara dayanan adil ve kapsamlı bir barış istediğini de yineledi. Bu yöndeki tüm çabalara destek verdiğini söyleyen Abbas, “Filistin’de uzlaşmanın başarılması, iç bölünmenin bitirilerek barışın sağlanması ve Filistin-İsrail ihtilafının sona erdirilmesi için çalışacağım” ifadesini kullandı.