Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas Yüzyılın Anlaşması’na karşıtlığını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD’nin İsrail-Filistin sorununa çözüm amaçlı ilan etmeyi planladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ projesini reddettiğini bir kez daha yineledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyi’nin işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde başlayan 29. dönem toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’nin İsrail-Filistin sorununa çözüm amaçlı ilan etmeyi planladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ projesi ile ilgili, “Buna ilk karşı çıkan taraf biziz” dedi.

Filistinli taraflar arasındaki bölünmüşlüğe de dikkati çeken Abbas, Hamas’ın iç bölünmüşlüğü sonlandırarak mutabakat sağlama niyetinin olmadığını öne sürerek, “Sadece tam bir mutabakatı kabul ederiz” ifadelerini kullandı.

Abbas, coğrafi bütünlüğü bulunmayan işgal altındaki Batı Şeria ile İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi ile ilgili de “Ne sadece Gazze’de bir devlet ne de Gazze’siz bir devlet kabul ederiz.” şeklinde konuştu.

Abbas ayrıca, Filistin devleti adına toplanan vergilerden Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören İsrail kanununu da reddettiklerini açıkladı.

Filistin Merkez Konseyi’nin iki gün sürecek 29. dönem toplantısı bu akşam, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan Filistin Devlet Başkanlık Sarayı’nda başlamıştı.

Konseyin dönem toplantısını, başta Hamas ve Filistin İslami Cihad hareketleri olmak üzere, FKÖ bünyesinden bulunan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Halk Demokratik Kurtuluş Cephesi (FHDKC) ile Filistin Ulusal Girişimi boykot ediyor.

İşgal ve abluka altındaki Filistin topraklarının Batı Şeria kısmını 2007’den beri liderliği Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın yaptığı Fetih hareketi, Gazze Şeridi’ni de Hamas hareketi yönetiyor.