Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas’ın Rusya ziyaretinin ana gündem maddesi Kudüs olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli ve Rus kaynaklar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın önünüzdeki Pazartesi Rusya’yı ziyaret edeceğini doğruladı. Yapılan açıklamada Abbas’ın Putin ile yapacağı görüşmede Ortadoğu barış sürecinin yönetimine yönelik yeni mekanizmaların ve Kudüs dosyasının ele alınacağı belirtildi.

Her ne kadar Abbas’ın ziyaretinin detayları henüz bilinmese de iki liderin Soçi’de bir araya gelecekleri ardından da Filistin Devlet Başkanı’nın Moskova’ya geçerek Duma Meclisi ve Senato yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirileceği kaydedildi. Yapılan açıklamalarda Abbas’ın Rusya Müslümanlarının temsilcileri ve Rus Ortadoks Kilisesi Patriği ile de temaslarda bulunacağı belirtildi.

Yapılan görüşmelerin gündem maddeleri arasında ABD tarafından Kudüs’ün İsrail’İn başkenti ilan edilmesine cevaben atılan adımlar ve kararın etkileri de olacak.

Abbas, çözüm görüşmelerinin aktörlerinden Washington’a olan güvenin kaybedilmesinden sonra yaptığı açıklamada siyasi sürecin işletilmesine yönelik yeni mekanizmaların hayata geçirilmesinin de görüşmelerin gündeminde olacağını söyledi.bakımına yönelik yeni mekanizmalar konusunda görüşecekleri bildirildi.

Görüşmenin diğer önemli başlıklarının da uluslarası barış konferansının yeniden toplanması için çağrıda bulunmak, Abbas ve Netanyahu arasında doğrudan bir toplantı organize edilerek buzların eritilmesini sağlamak ve müzakerelere başlamak için anlaşma yollarını aramak olduğu kaydedildi.

Filistin tarafı, Rusya’nın yeni girişimlerin hız kazanması konusunda görüş beyan ederek harekete geçmesinden umutlu.