Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas’tan ‘Hamas-İsrail gerginliği’ uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas ve İsrail arasındaki gerginliğin, toplu bir infiale yol açabileceği konusunda uyardı.

Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya gelen Abbas, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ‘İsrail ile açık veya gizli müzakerelere hazırız’ ifadelerini kullanması ise Hamas’ın tepkisine yol açtı.

Abbas, İrlanda’ya doğru hareket etmeden önce Paris’te İsrail radyosuna önemli açıklamalarda bulundu. Abbas, ‘Hamas ile İsrail arasındaki mevcut gerilimin Gazze ve Batı Şeria’da toplu bin infiale yol açabileceği’ yönünde yapılan değerlendirmelere katıldığını belirtti.

AFP’nin Filistin devlet televizyonuna dayandırarak verdiği haberine göre Cuma akşamı Paris’te İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert ile Abbas bir araya geldi.

“Abbas’a saygı duyuyorum”

Olmert, Filistin devlet televizyonuna verdiği demeçte, “ABD, AB ve elbette İsrail, bunların her biri şu iki hususu anlamaları gerekir; Birincisi, tarihi Filistin-İsrail çatışmasında iki devletli çözümün alternatifi yok. İkincisi ise bu çözüm mümkün. Ve üçüncü bir şey daha, belki de en önemlisi; Abbas çözümü gerçekleştirebilecek tek isim. Abbas, geçmişte de bunun gerçekleşebilmesi için sorumluluk alabileceğini kanıtladı. Bu yüzden kendisine çok saygı duyuyorum. Gelecekte bu süreci yürütebilecek en güçlü kişi” diye konuştu.

2006-2009 yıllarında İsrail hükümetinin başında bulunan Olmert, yolsuzluk suçlamasıyla 16 ay hapis yattıktan sonra geçtiğimiz Haziran ayında serbest bırakılmıştı. Olmert aynı zamanda hapse giren ilk İsrail başkanı olarak kayıtlara geçti.

‘İsrail ile açık veya gizli müzakerelere hazırız’

Öte yandan Macron ile görüşmesinin ardından Abbas’ın ‘İsrail ile açık veya gizli müzakerelere hazırız’ şeklindeki ifadeleri Hamas kanadından büyük tepki topladı.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, düzenlediği basın toplantısında, “Müzakereleri gizlice yürütülme talebi, Devlet Başkanı’nın halkımızdan ve siyasi oluşumlardan gizlediği bazı şeyleri olduğunu ve ulusal davadan feragat etmeye hazırlandığını doğruluyor. Yönetimdeki yetkililerin, sabitelerine bağlı Filistin halkının tercihlerinden yana tavır takınması, uzlaşma anlaşmasının uygulanması için girişimde bulunması ve Gazze’ye uygulanan ablukayı kaldırması gerekir. Bu, Filistin davasının tasfiyesi için yapılan projelerle, en başta da Yüzyılın Anlaşması ile mücadele için en ideal formül” diye konuştu.

Fetih Hareketi Sözcüsü Atıf Ebu Yusuf ise, Hamas’ın bütün enerjisini Filistin yönetimine saldırmak için kullanmasını hoş karşılamadığını ifade etti. Yusuf, yaptığı açıklamada, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ‘biz tek tek ölsek de Yüzyılın Anlaşması asla geçmeyecek’ demek için BM’ye doğru yola çıktığı bir dönemde Hamas ise var gücüyle saldırarak işgalci devletin ve Trump yönetiminin planlarıyla uyum sağlıyor” dedi.