Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas’tan Trump’ın planına destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 1967 sınırları içinde Filistin devleti planını kabul etmeye hazır olduğunu söyledi. Abbas, iş ziyareti için geldiği Tunus’ta, Şark -el Avsat’a yaptığı açıklamada, 1967 sınırları sözleşmesindeki bağımsız Filistin topraklarının yeniden ayağa kalkmasını destekleyen planı kabul edeceklerini, Trump sözleşmelerinin ses getirmesinin beklendiğini, burada yaşayan Filistin ve İsrail vatandaşlarının birlik içinde yaşamasını tercih ettiklerini ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile bir görüşme gerçekleştirmesi beklenen Abbas görüşmede, Körfezdeki gelişmeler, Gazze’deki Filistinli muhalifler ve Hamas hükümeti temsilcileri ile Mısır arasında gerçekleştirilen müzakereler ve Mısır’ın arabuluculuğunun neticeleri gibi çok sayıda dosyanın ele alınacağı bildirildi.

Mısır tarafından teklif edilen ulusal mutabakat projesi olgunlaşmadan hayata geçirilirse, Hamas yönetiminde bulunan Gazze şeridinin Ramallah merkezli Filistinli başkanlarına nasıl karşılık vereceği sorulması üzerine Abbas, Gazze’deki hareket yöneticilerini, Ramallah’taki Filistinli devlet kuruluşlarının işleyişini değiştirmekte ısrarcı oldukları takdirde, derhal para cezası ile cezalandırmakla tehdit etti. İsrail işgal güçlerinin katkısıylada, Filistin halkının kantonlara ve birbirlerine karşı nefret besleyen isyancı gruplara bölüneceğini söyledi.