Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, 11 Eylül saldırılarında Ladin’e yardım etmekle suçlanan Ganczarski’nin iadesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manhattan’daki ABD Federal Savcıları, El Kaide eski lideri Usame bin Ladin desteklemekle suçlanan, New York’taki terör saldırılarına karıştığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan ve şu anda Fransız hapishanesinde bulunan Alman vatandaşı Christian Ganczarski’yi almaya çalıştıklarını açıkladı.

Ganczarski, 11 Eylül terör saldırılarından öncesinde düzenli olarak El Kaide liderleriyle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Savcı Dana Boente açıklamasında, “Ganczarski, El Kaide’ye, ABD ordusuna ve müttefiklerine yönelik saldırılar gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve teknolojileri temin etti” dedi.

Ganczarski, ABD vatandaşlarını öldürme, teröristlere destek ve kaynak temin etme ve teröristlere maddi destek sağlama gibi suçlamalarla karşı karşıya.

Hakkında elde edilen bilgilere göre, Ganczarski, 1999-2001 yılları arasında Almanya’dan, Pakistan ve Afganistan’a en az 5 kez seyahat etti.

2009 yılında, Paris’teki mahkeme, 14’ü alman vatandaşı 21 turistin hayatını kaybettiği Tunus’taki bir sinagoga düzenlenen bombalı saldırının, aralarında Ganczarski’nin de bulunduğu 18 faili hakkında hapis kararı vermişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Ganczarski’nin en az 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırıları sırasında Almanya’da olduğunu ve böyle büyük bir olayın yaşanacağını bildiğini belirtti.