Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, 200 milyon dolarlık Filistin yardımını durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili cuma günü yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Filistin’e yapılması planlanan 200 milyon dolarlık ekonomik yardımın başka bölgelere aktarılacağını bildirdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili şu açıklamada bulundu:

“ABD’nin Batı Şeria ve Gazze’deki yardımlarını gözden geçirdik. Bu değerlendirmenin sonucunda Batı Şeria ve Gazze’de kullanılması planlanan 200 milyon doların ABD’nin ulusal çıkarları doğrultusunda harcanmasına ve başka bölgelerdeki yüksek öncelikli projelere tahsis edilmesine karar verdik.”

Kararın, uluslararası toplumun Gazze’ye yardım sağlamada karşılaştığı zorluklar hesaba katılarak alındığına dikkat çeken yetkili, Hamas’ın kontrolünün yerel halkın hayatını riske attığını, ağır insani ve ekonomik koşulların daha da kötüleştirdiğini iddia etti. Yetkili, fonların tahsis edileceği yardım programlarının hangileri olduğu konusunda bilgi vermedi.

Bolton: Fonlamayı azaltmaya yönelik adımlar atmakta geciktik

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Reuters’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:
“Filistinli mültecilere yardım sağlayan UNRWA, mültecilerin statüsüyle ilgili uluslararası kanunları ihlal eden başarısız bir mekanizmadır. Sanırım, fonlamayı azaltmaya yönelik adımlar atmakta geciktik.”

Yardımın azaltılması Gazze Şeridi’ndeki sıkıntıları artıracak

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Birleşmiş Milletler Yakın Doğu Filistinli Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) ise yardımın azalmasının İsrail ablukası altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki zorlukları şiddetlendireceği konusunda uyardı.

Filistin yönetimi, kararı skandal olarak nitelendirdi

Washington’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararının ardından iyice gerilen ABD-Filistin ilişkilerinin bu kararla daha da negatif bir seyir izleyeceği belirtiliyor.

Karara tepki gösteren Filistin yönetimi, yardım fonunun durdurma adımını “skandal” diye niteledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin’e yapılması planlanan yardımın durdurma adımını “skandal” diye niteleyerek, ABD’nin bu kararının “diğer halkların iç işlerine müdahale etme ve ulusal tercihlerini etkileme konusundaki gerçek niyetinin bir itirafı” olduğunu söyledi.

Filistin halkının şartlı yardımları reddettiğini vurgulayan Ureykat, “Yardımlar Filistin halkına minnet değildir. Bilakis, Filistin toplumunun ilerlemesi ve gelişmesinin önündeki engel olan İsrail işgalinin sürmesinin sorumluluğunu taşıyan uluslararası toplumun görevidir. ABD bu yardımları durdurarak uluslararası meşruiyete olan bağlılığından vazgeçtiği gibi başta Kudüs ve mültecilerle ilgili uluslararası vaatleri de terk etmiştir” ifadelerini kullandı.

Trump yönetimi, ekonomik yardımları “şantaj” olarak kullanıyor

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi üyesi Hannan Aşravi de, Trump yönetimini ekonomik yardımları “şantaj” olarak kullanmakla suçladı.

Aşravi, “ABD yönetimi, siyasi hedeflerine ulaşmak için ucuz şantajlara başvurduğunu kanıtladı. Fakat Filistin halkıyla yönetimiyle tehdit ve nefrete boyun eğmeyecektir. Aynı şekilde Filistinlilerin hakları satılık değildir ve takas yapılması da söz konusu olamaz. ABD yönetiminin bu ahlaksızca tutumu, onun siyaseten ve ahlaken iflas ettiğini doğruluyor” diye konuştu.

Konuyla ilgili Hamas kanadından yapılan açıklamada da benzeri bir niteleme yapılarak, ABD kararının “şantaj” ve “kabul edilemez” olduğu vurgulandı.

Filistin’i Özgürleştirme Organizasyonu Washington temsilcisi Hussam Zamlat,
“Kudüs ve UNRWA’dan (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı) sonra bu karar sadece bölgede iki devletli çözümün terk edildiğini ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun barış karşıtı ajandasına dahil olunduğunu teyit ediyor” dedi.