Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD 2018’te 45 bin mülteci kabul edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li eski bir yetkili, Başkan Donald Trump yönetiminin 1 Ekim’de başlayan mali yılda 45 bin mülteci almayı planladığı ve ABD’ye mülteci alımının son on yılın en düşük seviyesi olduğunu ifade etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen eski bir yetkili, Beyaz Saray’ın, sayının daha da az olmasını isteyen ve istemeyen yetkililer arasında yapılan hararetli tartışmaların ardından bu rakamda karar kılındığını belirtti. Trump’la aynı görüşte olan siyasetçiler, Başkan’ın 2016 seçimlerinde ABD’ye göç oranlarını azaltacağı yönündeki vaadine işaret ederek sayının azaltılmasını istedi. Aksi görüşü savunanlar ise, , dış politika uzmanlarının görüşlerine atıfta bulunarak , ABD’nin mültecileri kabul etmesinin, diğer ülkelerin sınırlarını açık tutması için gerekli olduğunu savundu.

Wall Street Journal gazetesi, 1 Ekimde başlayacak olan mali yıl için sadece 45 bin mültecinin kabul edileceğine dair bir haber yaptı.

Rakamın daha yüksek olması gerektiğini savunan eski yetkili, kararın, ABD’nin, Ürdün, Türkiye ve Lübnan gibi çok sayıda Suriyeli mülteci kabul eden ve onlara mali destek sağlayan ülkeleri ikna etme yeteneğini zayıflatacağını düşünüyor. Eski yetkili, “İnsani yardımlarımızı keserken ve mülteci kontenjanımızı yarıya indirirken, uluslararası arenada bu konuda söz sahibi olabilmek için hiçbir sebebimiz olmayacak” ifadelerini kullandı.

Obama döneminde alınan mülteci sayının yarısından daha az

30 Eylül 2017’de bitecek olan mali yılda, Başkan Trump’ın bazı ülkelere getirdiği seyahat yasağı sebebiyle mülteci kabul sayısının 50 bin civarında olacağı belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, ABD bu mali yılda ağustos ayına kadar 51 bin 392 mülteci aldı. Bu rakam Eski Başkan Barack Obama dönemindeki 110 bin olan sayının yarısından daha az.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, 2018 mali yılında ABD’nin 45 bin mülteci kabul etmesi halinde, kabulün 41 bin 223 mülteci aldığı 2006 mali yılından bu yana en düşük seviyede olacağını belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü sadece 45 bin mültecinin kabul edileceğine ilişkin yorumda bulunmaktan kaçınarak yalnızca Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke’un bu konuyu çarşamba günü Kongreye danışacaklarını belirtti.