Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ‘Apache’si Rakka savaşını hızlandırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rakka kentinin eski kısmında DEAŞ ile savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nin yavaş ilerleyişi, ABD’yi savaşa ortak olmaya itti. ABD, Rakka içindeki operasyon gerçekleştiren özel birliklerinin sayısını arttırarak ve Apache hücum helikopterlerini bölgeye getirerek bu savaşa dahil olacak.

Uzmanlar, bu gelişmelerle birlikte Irak’ta terör örgütüne karşı yapılan Musul Savaşı’nın bitmesinden sonra Rakka Savaşı’nın hızlandırmaya çalışıldığını söyledi.
‘Rakka sessizce öldürülüyor’ eylemine katılan aktivist Ebu Muhammed Er-Rakkavi, Washington’un bu helikopterleri kentin eski kısmına girmek için kullandığı, çünkü bu helikopterlerin hücumda çok etkili olduğunu, yere yaklaşabildiğini ve bunun sonucunda da DEAŞ militanlarını direk vurabildiğini söyledi.

Uluslararası Koalisyon sözcüsü, “Suriye’nin Rakka kentinde DEAŞ’la mücadelede Kürt ve Arap savaşçılara yardım eden Amerikalı askeri danışmanların, Irak’ın Musul kentinde savaşan Amerikan Ordusu Birlikleri’ne göre düşman ile çatışma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Uluslararası koalisyonun son değerlendirmelerine göre Rakka’da şuan da yaklaşık 2 bin DEAŞ militanı var. Bu da 40 gün önce şehre başlatılan saldırın ardından militanlarının sayısının yaklaşık 500 azaldığını gösteriyor.

Ürdün kaynakları Şark El-Avsat’a yaptığı açıklamada, Ürdün’ün Cabir-Nasip sınır geçidinin açılması için 5 şart sunduğunu söyledi. Bu şartlar: Tarafsız iki Suriyeli görevli bulunması, geçitteki Suriye bayrağının kaldırılması, geçiti Ürdün’ün onayladığı muhalif birliklerin kontrol etmesi, rejimin ve rejim yanlısı milislerin geçitten uzaklaştırılması, Dimeşk ve sınırları birbirine bağlayan uluslararası yolun güvenli hale getirilmesi.

Ürdünlü kaynaklar, “Şartlar gerçekleştirildiği takdirde bu anlaşma, barış ve istikrar ortamının sağlanması ve Ürdün’de bulunan Suriyeli mültecilerin geri dönmeleri için bir başlangıç olacak” diye konuştu. Devletin Tanıtım İşleri Bakanı, Ürdün Hükümeti’nin Resmi Sözcüsü, Ürdün, ABD ve Rusya arasında yapılan son anlaşmaya göre, Suriye’nin güneyindeki ateşkesi gözlemleyecek bir mekanizmanın mevcut olduğunu ve bu mekanizma üzerindeki çalışmaların son aşamaya ulaştığını vurguladı.

Mumani Şark El-Avsat’a yaptığı açıklamada, “teknik, askeri ve ince güvenlik detayları var ki bunların üzerindeki görüşmeler son aşamada. Ancak bu detaylar için bir zaman vermek zor” diyerek, bu tafsilatların birçoğunun açıklanmamış ve medyaya verilmemiş olabileceğini ifade etti. Mumani, bilgilerin medyaya verilmemelerinin bu malumatların çoğunun gizli güvenlik bilgileri olmalarından kaynaklandığını söyledi.