Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD askerleri Türkiye-Suriye sınırında, SDG’nin denetiminde bulunan bölgede devriye gezdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası koalisyon sözcüsü ve AFP muhabirine göre, ABD askerleri, dün Türkiye sınırında yer alan ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetiminde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki bölgede devriye gezdi.

ABD destekli SDG’nin denetiminde bulunan bu sınır bölgesinde, Ankara’nın operasyon tehdidi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geçtiğimiz günlerde, SDG’nin ana omurgasını oluşturan YPG mevzilerini hedef almasının ardından gerilim yükselmişti.

AFP muhabiri, üzerlerinde ABD bayraklı üniformalar bulunan askerleri taşıyan üç zırhlı aracın dün Derbesiye şehrine gittiğini belirterek, araçlarda da ABD bayrağı bulunduğunu aktardı.
AFP, devriyeden fotoğraflar paylaştı.

Uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan ise, AFP’ye verdiği demeçte, bölgedeki ABD devriyelerinin ‘düzensiz’ bir şekilde yürütülmesinin, alandaki ‘koşulların’ gelişmesiyle bağlantılı olduğunu söyleyerek, dün yapılan ortak devriyenin, ABD güçlerince Cuma gününden bu yana gerçekleştirilen devriyelerin ikincisi olduğunu belirtti.

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali’nin AFP’ye verdiği bilgiye göre, bu devriyelerin, sınır hattında, Derbesiye şehrinin 50 kilometre batısında yer alan Rasulayn şehrine kadar ilerlemesi bekleniyor.

Bali, “Devriyeler doğrudan yöneltilen tehditler ile bağlantılı ve devriyelerin hedefi Türkiye’yi saldırganlığını durdurmaya çağırmaktır” diye konuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, TSK’nın son haftalarda Kobani ve Tel Abyad şehirlerine düzenlediği saldırılar sonucu 4 Kürt savaşçı öldü.

TSK’nın bu saldırıları neticesinde, SDG, DEAŞ’a karşı askeri operasyonlarını ‘geçici’ bir süre askıya aldı.

TSK ve ABD ordusu, Menbiç yol haritası çerçevesinde, geçtiğimiz Perşembe günü bölgede ortak devriye faaliyetine başladı.

Türkiye, TSK’nın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile işbirliği içerisinde Afrin bölgesini kontrol altına almasının ardından, Menbiç ve diğer alanlarda bulunan Kürt militanlara karşı askeri operasyon başlatma tehdidini birçok kez dile getirdi.

Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasındaki çatışmalar, 2011 Mart ortalarında başlayarak, 360 binden fazla kişinin ölümünün yanı sıra ülke nüfusunun yarısının ülke içi ve dışına göç etmesine neden olan Suriye çatışmasının karmaşıklığını yansıtıyor.