Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları 1 yıllığına uzattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donal Trump, dün, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların bir yıl daha uzatılmasını ön gören kararı imzaladı. Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Kuzey Kore artık ABD için nükleer tehlike olmaktan çıktı” açıklamasına rağmen, yaptırımların uzatılması kararını “Kuzey Kore hala normal olmayan bir tehlike arz ediyor” cümleleriyle açıkladı.

Trump, Kuzey Kore lideri Kim Joung-un ile Singapur’da yaptığı görüşme sonrası bu ülkeye yönelik yaptırımların, Pyongyang’ın nükleer silahtan vazgeçmesine dek süreceğini söylemişti.

ABD Başkanı, twitter hesabı aracılığıyla yaptığı bir başka açıklamada da, “Göreve geldiğim tarihe oranla artık daha güvende olduğumuzu söyleyebilirim. Kuzey Kore, artık nükleer bir tehlike değil” ifadelerine yer vermişti.

Tatbikatlar ertelendi

Singapur’da 12 Haziren günü gerçekleşen zirvede, Trump, Kim Joung-un’a, Güney Kore ile gerçekleştirilen askeri tatbikatları durdurma sözü vermişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), zirvenin hemen ardından askeri tatbikatların süresi belirtilmeden ertelendiğini duyurm.

Trump, 12 Haziran’da ayrıca, askeri tatbikatların durdurulması sürecinin sonunda Kore Yarımadası’nda bulunan 28 bini aşkın ABD askerinin de bölgeden çekileceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı’nın bu kararları, Pyongyang’ın diplomatik zaferi olarak nitelenirken, Güney Kore cephesinde ise memnuniyetsizliğe sebep oldu.

Pentagon Sözcüsü Dana White, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Jim Mattis’in, Singapur zirvesine destek için askeri tatbikatları durdurduğunu ifade etmişti.

ABD ile Güney Kore’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği son askeri tatbikata 7 bin 500 ABD askeri ile 3 bin Güney Kore askeri katılmıştı. Pentagon, Seul ile düzenlenen askeri tatbikatların savunma amaçlı olduğunu vurguluyor.