Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: FED benim için en büyük tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Fox Business’a verdiği demeçte, Amerikan Merkez Bankası’na (FED) yönelik eleştirilerini sürdürdü. Trump, FED çok hızlı faiz artırdığını belirterek, “FED benim için en büyük tehdit” dedi.

“Çok hızlı”

Bankanın bağımsız olmasından dolayı para politikasını FED Başkanı Jerome Powell ile görüşmediğini belirten Trump, “FED faizleri çok hızlı artıyor. Bağımsız olduğu için onunla (FED Başkanı Powell) konuşmuyoruz ama yaptıklarından memnun değilim, çünkü çok hızlı” ifadelerini kullandı.

Trump, son enflasyon rakamlarının düşük geldiğini ve FED’in faiz artırımlarına devam etmesinin yanlış olacağını belirterek, “FED benim için en büyük tehdit” değerlendirmesini yaptı.

Bu görüşler, ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmesinden bu yana 6 kez faiz artıran FED’e yönelik ilk eleştirileri değildi. Trump, geçen hafta “Fed’in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi” ifadesini kullanmıştı.

Güçlü doların Amerikan şirketlerinin işini zorlaştırdığını savunan Trump, FED  Başkanı Powell’ı kovmayı düşünüp düşünmediği sorusuna “Hayır. Onu kovmayacağım. Sadece hayal kırıklığı yaşıyorum” yanıtını vermişti.