Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Başkanı Trump Kabil’deki terör saldırısını kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün, Kabil’de bugüne kadar meydana gelen en büyük bombardıman kabul edilen ve 95 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, Taliban’a karşı kararlı adımlar atma çağrısında bulundu.

Trump yaptığı açıklamada, “Bugün Kabil’de onlarca masum sivilin ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan alçak saldırıyı kınıyorum. Bu çirkin saldırı, bizlerin ve Afgan ortaklarımızın kararlılığını güçlendiriyor. Tüm ülkeler Taliban’a ve ona destek veren terör altyapısına karşı kararlı bir adım atmalıdır” ifadelerini kullandı.

Washington’un ‘teröre karşı savaş’ adı altında ilk kurşunu atmasıyla Ekim 2001’de ABD, Afganistan’ı istila etmiş ve o günden bu yana bu topraklar savaşla boğuşuyor.

Trump, “Taliban’ın vahşeti galip gelmeyecek. ABD, vatandaşlarını, müttefiklerini hedef alan bu teröristlerden uzak, güvenli bir Afganistan için kararlıdır” dedi.

Bombaların yerleştirildiği ambulansın Kabil’in orta yerinde patlatılması sonucu olay yerinde 100 kişi hayatını kaybetmiş ve 158 kişi de yaralanmıştı. Afganistan Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada, olay için ‘insanlık suçu’ nitelemesi yapıldı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bombalamayı, “Afganları ve ülkedeki barışın yeniden tesisi için çalışan herkesi küçümseyici ve gayr-ı insani” diyerek kınadı. Ülkesinin, terörist grupları destekleyen veya ihtiyaçlarını karşılayanlara karşı asla hoşgörülü olmayacağını söyledi.