Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Başkanı Trump, vergi tasarısının Kongreden geçmesini kutladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Trump, vergi tasarısının faaliyetlerini yurtdışına taşıyan şirketlerin yeniden ülkeye dönmesini sağlayacağını belirterek, “Şirketler yeniden ülkemize akın edecekler” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin vergi sisteminde son 30 yılın en büyük değişikliklerini içeren yasa tasarısının Kongreden geçmesini Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikle kutladı.

Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin iştirak ettiği kutlamada konuşan Trump, vergi paketi kapsamında 3,2 trilyon dolarlık vergi indiriminin hayata geçeceğini müjdeledi.

Trump, Amerikalı şirketlerin kurumlar vergisinin yüzde 35’ten yüzde 21’e çekilmesi nedeniyle ülkeyi artık terk etmeyeceklerine ve terk edenlerin geri döneceğine dikkati çekerek, “Şirketler yeniden ülkemize akın edecekler.” dedi.

Ayrıca şirketlerin vergi ödememek adına ülke dışına çıkardığı kazançlarını da ABD’ye getireceğini dile getiren Trump, bunun ülke ekonomisine katkısının 4 trilyon doları bulacağını vurguladı.

“Obamacare’i teknik olarak iptal ettik”

Başkan Trump, vergi paketinin selefi Barack Obama tarafından zorunlu hale getirilen sağlık sigortasını yeniden isteğe bağlı kılacağına değinirken, “Obamacare’i teknik olarak iptal ettik çünkü bireysel sağlık sigortası zorunluluğunu kaldırdık. Bu uygulama, Obamacare için en önemli finansman kaynağıydı.” ifadelerini kullandı.

Trump, konuşmasının sonunda Kongrenin Cumhuriyetçi liderleri Mitch McConnell ve Paul Ryan başta olmak üzere vergi tasarısını destekleyen tüm Cumhuriyetçi temsilcilere teşekkür etti.

Bu arada Beyaz Saray basın ofisinden yapılan açıklamada, Trump’ın vergi tasarısını ne zaman imzalayacağının henüz belli olmadığı bildirildi. AA