Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Başkanı Trump’ın tabi tutulduğu zihin testi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, hafif derecede bilişsel bozukluğun teşhisi için doktorlar tarafından uygulanan MoCA ya da Montreal Bilişsel Değerlendirme olarak da bilinen zihinsel kapasite testini gerçekleştirdi.

Trump, odaklanma, dikkat, bellek, dil ve görsel becerileri değerlendiren ve 10 dakika süren testten en yüksek puanı aldı.

İngiliz Metro gazetesi testteki soruların neler olduğunu sayfalarına taşıdı:

Harf ve sayı sıralama

Bu testte kişi harf ve sayıları mantıksal bir şekilde düzenler. Örneğin, 1- A harfi, 2 -B harfi, 3- C harfi ile ilişkilendirilir.

Küp çizimi

Bu testte kişiye bir küpün resmi verilir ve küpün bir benzerinin çizilmesi istenir. Kişinin çizimi, kayıp ya da paralel çizgiler olmadan çizilen küp ile benzer olmalıdır.

Saat çizimi

Bu testte kişi belirli bir zamanı gösteren bir saat çizer. Kişi belirlenen dereceyi alması için rakamları ve akrepleri doğru çizilmelidir.

Hayvanların isimleri

Bu testte çok sayıda hayvan çizilir ve kişiden görüntünün altındaki her hayvanın adını yazması istenir.

Hafıza testi

Doktor beş kelimelik bir liste okur, bir süre durur ve sonra başka bir liste daha okur. Testin yapıldığı kişi doktorun okuduğu tüm kelimeleri sırasıyla hatırlamalıdır. Bu testte önemli olan nokta sırayla hatırlamaktır.

Dikkat testi

Doktor beş rakamdan oluşan listeyi okur ve kişiden bu rakamları hızlı ve doğru bir şekilde söylemesi istenir. Daha sonra doktor üç sayı okur ve sayıları tersten tekrarlaması istenir. Örneğin doktor numaraları “1 – 2 – 3” sırasıyla okursa kişi yanıt olarak “3 – 2 – 1” sıralamasını vermelidir. Bu test sayı yerine harflerle de tekrarlanır.

Tekrar testi

Bu testte doktor bir cümle okur ve tam olarak aynısının tekrarlanmasını ister.

Sözel akıcılık

Bu testte doktor bir harf belirler ve kişiden bu harfle başlayan 10 kelime söylemesini ister. Özel isim kullanılması yasaktır.

Soyutlama testi

Doktor teste tabi tutulan kişiye bir takım sözcükler sunar ve kendisinden kelimeyle ilişkili sözcükler söylemesini ister. Örneğin ulaşım aracı olarak bisiklet ve trenin örnek verilmesi ya da köpek, kedi ve aslan gibi hayvanları bir araya getirmesi gibi.

Tarih ve yer

Teste tabi tutulan kişi düşünmeden tarihi ve bulunduğu yerin adını belirtmelidir.

Doktorlar, bu testteki her soru için bir derece belirler. Kişinin 26’nın üzerinde alması onun tamamen sağlıklı olduğunu gösterir. Bundan daha az olması ise bir uzmana görünmesi gerektiğine işaret eder.