Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD başkanlarının sağlıkları ile ilgili bilinmeyenler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bazı ülkelerde pek çok devlet başkanı periyodik olarak sağlık kontrollerinden geçiyor. Bu liderler bazıları halkına net bir şekilde sağlığı hakkında bilgi vermek istiyor olsa da, bazen ülkelerinde sorunlara ve kaosa neden olmaktan korktukları için hastalıklarını veya çektikleri ağrıları gizlemek zorunda kalıyorlar.

Beyaz Saray Doktoru Ronny Jackson, geçtiğimiz hafta sağlık kontrolünden geçen ABD Başkanı Trump’ın durumu hakkında, “Genel sağlığı mükemmel. Tanrı tarafından harika genlere sahip olarak yaratılmış. Başkan’a son 20 yılda daha sağlıklı beslenseydi 200 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledim” açıklaması yapmıştı.

Trump’ın sağlık durumu ile ilgili haberler, ABD’de bazı eski başkanların sağlıkları ile ilgili sırları gündeme getirdi. ‘Washington Post’ gazetesi bu sırlarla ilgili yaptığı haberde şunları aktardı:

George Washington

ABD’nin ilk başkanı George Washington, grip yüzünden öldü. Grip, o dönemde doktorların tedavi edemediği ‘epileptik inflamasyona’ neden oldu.

Chester Arthur

ABD’nin 21. Başkanı Chester Arthur, Bright adlı bir böbrek hastalığına yakalandı. Görevinden ayrılmak zorunda kalan Başkan Arthur birkaç yıl sonra bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetti.

Grover Cleveland

ABD’nin 22. Başkanı olan Cleveland 1893 yılında bir sabah ağzında şiddetli bir ağrı ile uyandı. Ünlü Cerrah William Keene tarafından muayene edilen Başkan Cleveland’a kanser teşhisi konuldu. O dönemde büyük bir ekonomik kriz ile boğuşan ABD’de başkanın hastalandığının duyulmasının ardından büyük bir kaosun yaşanabileceğinden korkuluyordu. Bu yüzden ameliyat ekibi Cleveland’ın, operasyonunu gizlice gerçekleştirene kadar hastalığı ile ilgili hiçbir şikâyette bulunmadı. Ameliyatta Cleveland’ın, beş dişi, çene parçaları ve damağın sol üst kısmı alındı. ABD halkına ise, başkanın dişlerinde ciddi ağrılar olduğu söylendi.

Woodrow Wilson

ABD’nin 28. Başkanı Woodrow Wilson inme sonucu felç oldu. Ancak başkanın özel doktoru Cary Grayson bu durumu medyadan gizledi. Doktor Grayson yaptığı basın açıklamasında, başkanın bir süreliğine dinlenmeye ihtiyacı olduğunu ve aşırı yorgunluk yaşadığını söyledi.

Warren Harding

ABD’nin 29. başkanı Warren Harding’in ölümünden sonra açıklama yapan özel doktoru başkanın gıda zehirlenmesinden öldüğünü belirtmiş ancak daha sonra başkanın kalp krizinden öldüğü ortaya çıkmıştı.

Franklin Delano Roosevelt

32. ABD başkanı Roosevelt, konjestif kalp yetmezliği şikayeti bulunuyordu. Başkanın özel doktoru Ross McIntire, Roosevelt’ dördüncü kez başkanlık yarışına katılmaması tavsiyesinde bulundu. Ancak bu tavsiyeyi dinlemeyen Roosevelt yeniden başkan seçildi ve dördüncü döneminin üçüncü ayında öldü.

John F. Kennedy

ABD’nin 35. başkanı John F. Kennedy, Addison hastalığı, bel ağrısı ve kolit gibi birçok hastalığa yakalanmış ancak hastalığını halkına göstermemek için her zaman özen göstermişti.

Bill Clinton

Ancak modern dönemde bazı başkanlar hastalıklarını halkı ile paylaşmaktan çekinmediler. Bu isimlerden biri olan ABD’nin 42. Başkanı Bill Clinton, göreve gelmeden önce bir takım alerji şikâyetleri olduğunu ve hafif bir işitme kaybı yaşadığını dile getirdi. Clinton kulak kanalı içerisinde kalan ve dışarıdan görülmeyen bir işitme cihazı kullanıyordu.