Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Batı Sahra’ya özerklik önerisine destek verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita’nın Washington’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Batı Sahra’ya özerklik önerisinin ‘ciddi, güvenilir ve gerçekçi’ olduğunu yineledi.

Fas Haber Ajansı’nın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Pablo Rodríguez açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Özerklik teklifinin ciddi, güvenilir ve gerçekçi olduğunu onaylıyoruz. Batı Sahra, halkının kendi işlerini barış içinde, onurla yönetmesini sağlıyor. Fas’ın özerklik planı, Batı Sahra sorununun çözülmesini sağlayacak bir yaklaşım ortaya koyuyor.”

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita geçen pazartesi günü ABD’ye gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John R. Bolton, Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Vekili David Hale, ABD Dışişleri Bakanlığı Üst Düzey Siyasi Danışman ve İran Özel Temsilcisi Brian Hook ile görüşmelerde bulundu. Söz konusu görüşmelere Fas’ın ABD Büyükelçisi Lalla Joumala Alaoui de katıldı.

Fas Dışişleri Bakanı ile ABD’li mevkidaşı, ABD – Fas stratejik diyalog görüşmelerinin bir sonraki oturumunun önümüzdeki yıl Washington’da gerçekleştirilmesi konusunda görüş birliğine vardı.
ABD’li diplomatik bir kaynağa göre Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede Burita ve Pompeo güçlü ekonomi, güvenlik işbirliğini genişletme fırsatları, İran’ın teröre verdiği desteği sona erdirmek ve bölgedeki ağır etkilerine karşı koymak için yürütülecek ortak çabaları ele aldı.

Görüşmede siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki ikili stratejik ortaklığı güçlendirme konularına da değinildi. Burita ve Bolton bölgesel meseleler ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu’daki durumu da görüştü. Görüşmede ele alınan bir diğer başlık da Batı Sahra sorunuydu.