Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: BM İran Temsilciliği’nin eski danışmanına 3 ay hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brooklyn Ceza Mahkemesi hâkimi, Birleşmiş Milletler (BM) İran Temsilciliği eski Danışmanı Ahmed Şeyh Zade’nin gelirlerini gizleyerek vergi kaçırması hakkında kararını açıkladı. Buna göre mahkeme, ABD’nin Tahran’a uyguladığı yaptırımları ihlal ederek ailesi ve arkadaşlarına havale yoluyla para göndermesi nedeniyle Zade’nin 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Hâkim Pamela Chen tarafından cezanın kendisine okunduğu duruşmada kararı olağanüstü olarak niteleyen İran asıllı Amerikan vatandaşı Zade, İran nükleer programı konusunda bir anlaşma yapılırken, nükleer mühendisi ile İranlı yetkililer arasındaki temaslarda uygunsuz davranışlarda bulunduğuna dair suçlamaları kabul etmedi.

Suçlamalar evrakta sahtecilik ve yaptırım ihlali üzerine

Savcılık, Kasım 2016’da suçlu bulunmayan Zade’ye nükleer programla ilgili herhangi bir cezai yaptırımda bulunmadı. Söz konusu suçlamalar, yalnızca vergi beyanlarında sahtekârlık yapıldığı ve ABD yaptırımları ihlal etmeye yönelik komplo yönünde olduğu belirtildi.

Zade (61) kararın okunmasından önce, savcılığın, İran Temsilciliği’nde danışman olarak çalışması nedeniyle üzerinde olan baskılardan dolayı hedef alındığını söyledi. Oturum sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamalarda, cezayı ‘tamamen adaletsiz’ olarak nitelendirdi.