Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Brunson serbest bırakılsa bile vergiler indirilmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Türkiye’de yargılanmasına devam edilen Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın serbest kalması durumunda şu an geçerli olan çelik vergisinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Şu anda geçerli olan çelik vergisi, rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla kaldırılmaz. Çünkü bunlar ulusal güvenliğimizle ilgili” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD menşeli ürünlere yönelik getirdiği vergiler hakkında yorumda bulunan Sanders, “Türkiye’nin vergileri kesinlikle üzücüdür ve yanlış yönde atılmış bir adımdır. ABD’nin Türk ürünlerine karşı yürürlüğe koyduğu vergiler ulusal güvenlik kaynaklıydı. Onlarınki ise misilleme” ifadesini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Pastör Andrew Brunson Türkiye’de tutulan masum bir adam ve adalet onun serbest bırakılmasını gerektiriyor. Türkiye, Başkan Trump’ın yabancı topraklarda haksız yere hapsedilen Amerikalıların evlerine, ABD’ye döndüklerini görme kararlılığını sınamazsa iyi olur” şeklinde ifadeler kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin elektronik ürünlerine boykot çağrısında bulundu ve Ankara tarafından birçok ABD malına da ek vergiler getirildi.