Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Çin, Afrika’da terörle mücadeleyi sekteye uğratıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Senatosu üyeleri ile Amerikalı yetkililer ve terör uzmanları, Çin’in Afrika Boynuzu’nda yayılmasının Amerikan ulusal çıkarları ve özelikle de teröre karşı verilen savaş açısından tehdit oluşturacağı yönündeki endişelerini dile getirdi. Senato üyelerinin bir kısmı, Başkan Trump’a Cibuti Limanı’ndaki Çin egemenliğinin bölgedeki Amerikan askerî üssü ve müttefik Avrupa ülkelerine ait diğer üsler için tehlike arz ettiğine dair ortak bir mesaj gönderdi.

Washington Post gazetesinde dün yayımlanan haberde verilen söz konusu mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Afrika Boynuzu, ABD için stratejik bir odak haline gelmiştir. Bu nedenle Çin’in oradaki Amerikan varlığına ortak olarak ciddi anlamda yükselişi ABD’deki siyaset kurucular için zorlu bir meydan okuma niteliğindedir. Bu herhangi başka bir bölgede Çin’in etkin gücüyle yayıldığı Cibuti’deki gibi hissedilir değildir. Çin, dışarıdaki ilk askerî üssünü geçen yıl Cibuti’de açtığında bu gelişme, bölgede üsleri olan ABD, Japonya, Fransa ve İngiltere’yi kaygılandırdı. Çin’in Afrika’daki askerî varlığı, olası çekişmeler için bir sorun kaynağına dönüştü. Artık bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlamak için pek çok ülke arasında işbirliği için açık bir kapı gözükmüyor. Çin’in söz konusu askerî üssü, Afrika’da giderek artan saldırganlığın bir parçası olmaktan öteye geçmiyor. Özellikle de ABD ve müttefiklerinin, diplomasi ve güvenlik alanındaki çıkarlarının tehdit edildiği Cibuti’de.”

Haber ajanslarına göre Çin’e yüklü miktarda borcu olan Cibuti hükümeti, bu senenin başlarında DP World şirketinin bir konteynır limanına el koydu. Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, bunun bir acil durum uygulaması olduğu yönünde açıklama yaptı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre söz konusu dönemden bu yana bölgedeki Amerikan askerînde endişe hâkim. Ki bu üsler, el-Kaide, DEAŞ, Eş-Şebab ve Boko Haram gibi örgütlere karşı yürütülen terörle mücadele ve istihbarat operasyonları için temel hareket noktası konumunda.

Geçen mayıs ayında ABD, Çin’i açıktan açığa, söz konusu üsten hareket eden Amerikan pilotlarına saldırmak için yüksek kaliteli lazer ışınları kullanmakla suçladı.

Geçen ay da Senato, Pentagon’dan ‘Cibuti’deki Çin askerî varlığı ve Amerikalı askerler için oluşturduğu tehdit konusunda resmi değerlendirme’ sunmasını isteyen bir yasa tasarısını tartışmaya açtı. Üstelik Çin’in Cibuti’deki varlığını, Guelleh hükümetinin göz yumuyor gibi gözüktüğü yasadışı silah ticaretini kolaylaştırmak için kullandığı yönünde de endişeler var.

Alabama Eyaleti’nden Cumhuriyetçi Senatör Mo Brooks, geçen hafta Beyaz Saray’a bir dizi meslektaşının imzasını taşıyan bir mesaj gönderdi. Mesajın bir kopyasını da ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’e iletti. Mesajın içeriğinde şu ifadeler yer aldı:

“Guelleh’in diktatör rejimi, Çin hediyeleri, sarayları ve paralarının sürekli akışından dolayı büyük oranda güç kazandı. Son haberler Cibuti hükümetinin gelişmiş silah ticaretinden epey fayda elde ettiğine işaret ediyor. Söz konusu silah ticareti, ABD’nin Afrika Kıtası’ndasavaştığı terör örgütleri ile Yemen’deki Husi isyancılara kadar uzanıyor. Bu aymaz ve ahlaka aykırı tavra bir son vermenin vakti geldi. ABD’nin bununla kararlı bir şekilde yüzleşmesi gerekir.”

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün yayımladığı bir rapora göre geçtiğimiz beş yıl içerisinde Çin’in Afrika’ya resmi silah satışı yüzde 55 oranında artış gösterdi. Çin’in Afrika silah pazarındaki payı yüzde 17’ye ulaşarak ikiye katlandı. Çin bu oranla ABD’yi geçti. Raporda Cibuti’nin ‘Yemen, Somali ve Eritre gibi diğer bazı ülkeler arasında kaçakçılığı yapılan yasadışı silahlar için stratejik bir geçiş noktası’ olarak boy göstermeye başladığına dair ortaya konan güçlü delillere işaret edildi.