Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD-Çin anlaşmazlığı nedeniyle APEC Zirvesi’nden ortak nihai bildiri çıkmadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ile Çin arasındaki keskin farklılıkların, bugün, Papua Yeni Gine’de düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne hakim olması, herkes için kabul edilebilir nihai bir bildirinin çıkmasını engelledi.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkanı Zhang Shaogang, yaptığı açıklamada, ortak bildiri yerine toplantının başkanı tarafından bir açıklama yayınlanacağını belirtti.

Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O’Neill, ülkesinin önümüzdeki günlerde resmi olarak nihai bir bildiri yayınlayacağını açıkladı.

O’Neill, kapanış konuşmasında, APEC’in 2020 yılına kadar serbest ve açık ticareti sağlamaya çalıştığını söyledi.

Papua Yeni Gine Dışişleri Bakanı Rimbink Pato ise Reuters’a verdiği demeçte, bölgedeki karşıt görüşlerin, ABD ve Çin’in bölgedeki rakip hırslarını ortaya çıkarmasıyla birlikte nihai bir ifadeyi ortaya koymayı zorlaştırdığını belirtti.

APEC tarihi boyunca, liderler ilk kez ortak nihai bildiri konusunda anlaşamadı.

Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’den ayrılmadan önce ABD-Çin arasındaki bir takım farklılıklara değinerek, “Ticari uygulamalara başlıyorlar, gümrük vergileri ve kısıtlamalar uyguluyorlar, fikri mülkiyet hırsızlığı yapıyorlar. Bu, denizde seyrüsefer özgürlüğü ve insan hakları ile ilgili endişelerin de ötesine geçiyor” diye konuştu.

Pence, dün de Çin’in Kemer ve Yol girişimini eleştirerek, “Bölge ülkeleri egemenliklerini tehlikeye atan borçları kabul etmemeli” demişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Pence’e yanıt olarak, Pekin ile işbirliğinin, gelişmekte olan ülkeleri borç tuzağına çekmeyeceğini belirterek, “Aksine, Çin ile işbirliği, bu ülkelerin bağımsız kalkınma yeteneklerini yükseltmekte ve vatandaşların yaşamlarını iyileştirmektedir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, iki ülke arasındaki ticaret anlaşmazlığının tırmanmasına atıfta bulunarak, ülkeler arasında misilleme ticari kısıtlamaları getirilmesini eleştirdi.

Abe, Japonya’nın serbest ticareti teşvik etmek için serbest ve adil ticaret kuralları oluşturma konusundaki kararlılığını vurguladı.